Osjećate se preopterećeni poslom? Možda ćete se iznenaditi kad vam kažemo da za to nije kriv samo vaš posao nego i – vi sami. Maria Gocs, suosnivačica Holinstincta, ekspertica je koja pruža vodstvo prilikom savladavanja resiliance i stres managementa, a definirala je 10 takozvanih ‘crvenih zastavica’ koje sugeriraju da ste previše emocionalno vezani za posao. Ako osjećate ovih 10 znakova, vrijeme je da razmislite o promjeni.
Deset ‘red flagova’
Stalno razmišljate o poslu
Čak i tijekom privatnog vremena ili vikendom, posao vam je uvijek na umu.
Kritiku na poslu shvaćate osobno
Povratne informacije o vašem radu doimaju se kao osobni napad i duboko utječu na vaše raspoloženje.
Žrtvujete osobno vrijeme
Često se odričete društvenih aktivnosti, hobija, pa čak i vremena za obitelj radi posla.
Osjećate se tjeskobno kada ste odsutni
Uzimanje slobodnog vremena ili izbivanje s posla čini da se osjećate tjeskobno ili nelagodno.
Tražite potvrdu na poslu
Vaš osjećaj samopoštovanja uvelike je povezan s vašim postignućima i priznanjima na poslu.
Pročitajte više: Godišnji odmor je patnja kad ne znaš kako odmoriti
Redovito se preopterećujete
Dugo radno vrijeme i neprestani prekovremeni rad za vas su postali norma, čak i bez pitanja.
Imate poteškoća s opuštanjem
Opuštanje nakon posla je teško jer uvijek razmišljate o sljedećem zadatku ili projektu.
Bojite se neuspjeha
Pomisao na pogrešku ili neuspjeh na poslu uzrokuje značajan stres i tjeskobu.
Stavljate posao ispred zdravlja
Zanemarujete svoje fizičko i mentalno zdravlje kako biste ispunili radne zahtjeve, često preskačete obroke ili spavanje.
Osjećate se krivima zbog pauza
Odlazak na pauzu ili godišnji odmor čini se pogrešnim i brinete se da ćete zaostati ili da ćete biti viđeni kao manje predani.
Pročitajte više: Stručnjaci otkrili koliko dana godišnjeg odmora je dovoljno
Kako možete početi mijenjati ove navike?
Promjena navika koje vas emocionalno vežu za posao zahtijeva svjesni napor i određene strategije. Zato donosimo nekoliko koraka koji vam mogu pomoći da počnete mijenjati ove obrasce. Promjena ovih navika zahtijeva vrijeme i upornost, ali dugoročno može značajno poboljšati vaše mentalno i fizičko zdravlje, kao i kvalitetu života.
Za početak, postavite jasne granice. Odredite vrijeme kada ćete završavati s radom svaki dan i pridržavajte se toga. Pokušajte ne raditi izvan tog vremena, osim ako je apsolutno nužno. Nadalje, uvedite rutine za opuštanje. Pronađite aktivnosti koje vam pomažu da se opustite i oslobodite stresa, poput vježbanja, čitanja, meditacije ili provođenja vremena s obitelji i prijateljima. Naša topla preporuka je da prakticirate mindfulness. Mindfulness tehnike, poput meditacije ili vježbi disanja, mogu vam pomoći da ostanete prisutni u trenutku i smanjite tjeskobu povezanu s poslom.
Također, razvijajte hobije. Posvetite vrijeme aktivnostima koje vas ispunjavaju i koje nemaju veze s poslom. To vam može pomoći da ponovno uspostavite ravnotežu između poslovnog i privatnog života. Možda najvažnije od svega, dajte već jednom prihvatite nesavršenost! Naučite prihvatiti da nije moguće uvijek biti savršen. Neuspjesi su dio života i pružaju priliku za učenje i rast. Potražite podršku – razgovarajte s prijateljima, obitelji ili terapeutom o svojim osjećajima. Ponekad ‘vanjska’ perspektiva može pomoći u prepoznavanju problema i pronalaženju rješenja.
Ako je moguće, delegirajte dio svojih zadataka drugima. To vam može pomoći da se oslobodite preopterećenja i usredotočite se na važnije aspekte posla. Povrh toga, postavite si realne ciljeve. Postavljanje realnih i dostižnih ciljeva može vam pomoći da smanjite pritisak koji si sami namećete. U tome vam može pomoći SMART tehnika.
Ne zaboravite da su pauze važne. Kako one dnevne, tako i one godišnje – planirate godišnje odmore koji će vam pomoći da se odmorite, pa čak i da vam odmor ‘dosadi’ pa se napunjenih baterija i puni elana ponovno vratite na svoj voljeni posao.
Foto: Canva