‘Jedina žena na sastanku’ objasnila kako prilagoditi stil komunikacije da nas muški kolege shvate ozbiljno

Bilo da je na internom ili eksternom sastanku, na sastanku u tvrtki ili pak na gradilištu u Nizozemskoj ili Švicarskoj – uvijek je jedina prisutna žena. Voditeljicu tehničke razrade čistih prostora u Klimaopremi, Maju Sviličić, u tvrtki okružuju sami muškarci. Sada se već na to navikla, a otkrila nam je kako joj je bilo u početku, koje su razlike između komunikacije žena i muškaraca te što je naučila od muških kolega. Objasnila je i čime se bavi njezina tvrtka koju se često asocira s klima uređajima.

U Klimaopremu došla je 2016. godine. Obiteljska je to firma, naglašava, koja je započela poslovanje prije 50 godina s 12 zaposlenih u Samoboru, a sada broji više od 700 zaposlenih i proizvodnju u više gradova. Tijekom godina proširili su proizvodnju, napravili veće tvornice, a iz Klimaopreme izrasla je i Amelicor grupa koja sa svojim tvrtkama kćerima ima više od 1000 zaposlenika. Cijela se grupa bavi s nekoliko segmenata – mikroelektronička rješenja, HVAC rješenja te – čisti prostori, dio kojim se bavi i Sviličić.

Softverska rješenja bez kojih Europa ne može

Čisti prostori su, pojasnila je, specijalizirane sobe u farmaceutskoj, kemijskoj, prehrambenoj, mikroelektroničkoj i sličnim industrijama. Sobe su to u kojima su projektirani posebni uvjeti, temperatura, vlaga, izmjena zraka, tlak… U takvim se sobama može odvijati proizvodnja lijekova, baterija i drugih osjetljivih komponenti.

Amelicor i Klimaoprema ponose se modernim softverskim rješenjima bez kojih se u Europi ne može raditi nijedan ozbiljniji projekt, ističe Sviličić. Njezin je odjel arhitektura ‘čistih soba’, a čini ga 18 ljudi.

“Posljednjih se godina aktivno radi na izgradnji suvremene korporativne kulture. Promiče se održivost i energetska učinkovitost, stavili smo solarne panele na naše tvornice, dio voznog parka su električna i hibridna vozila. Čak imamo i naljepnice u toaletima ‘štedi vodu’. Tvrtka financira učenje stranih jezika, odlaske na edukacije i konferencije te timska druženja. Na internoj mreži promiče se sport, hobiji, a HR organizira pub kvizove i druga događanja”, objašnjava Sviličić. Trude se da održivost – kako ona prirodna tako i socijalna – za njih ne bude samo parola.


Pročitajte više: Žene u građevinarstvu: ‘Ne smijemo postati muškarci u suknjama’


U splitskom uredu sve same žene

Između ostalog, veliku važnost stavljaju i na promicanje ravnopravnosti spolova i privlačenje žena u svoju, inače tradicionalno mušku, industriju. Tako se u njihovom internom časopisu objavljuju članci o uspješnim ženama koje rade u firmi. Pogotovo onima koje rade poslove u kojima žene nisu toliko uobičajene, a i oglasima za posao nastoje privući više žena.

“Prošle godine smo osnovali ured u Splitu i uspjeli smo zaposliti samo žene. Prvo su nam se samo žene javile na oglas!”, smije se Sviličić. Smatra da su žene prepoznale Klimaopremu kao kvalitetnog poslodavca koji pruža ono što je potrebno za balans privatnog i poslovnog života u modernom dobu.

Kad se ona priključila firmi 2016., bilo je otprilike 300 zaposlenih. I tada, kao i sada kad broje više od 700 zaposlenih, omjer muškaraca i žena je isti – 17 posto žena naprema 73 posto muškaraca. U senior i middle menadžmentu imaju šest žena, brojka je to, kaže, na kojoj se treba poraditi.


Pročitajte više: Žene u građevinarstvu: „Employer branding je samo mašna na paketu“


Načinom komunikacije do autoriteta

Kroz rad u firmi stalno je okružena muškarcima. Takvi počeci, prisjeća se, nisu bili lagani. Kad je dobila svoj odjel, u Klimaopremi je bila relativno kratko, a nije bila ni tehničke struke. Zato je u početku na sastancima bila tiha i neprimjetna, često je znala kolegi do sebe šapnuti svoju ideju pa bi ju on plasirao. A kad bi ideja prošla, nikada kolege nisu uzimali zasluge za sebe već bi jasno rekli da je ideja bila njezina, i na tomu je jako zahvalna.

Danas je, tvrdi, priča drugačija. Ona se promijenila.

“Danas na sastancima uvijek govorim što mislim. Često mi kažu da jedina ja znam pokazati kakvo je stvarno stanje stvari na nekom projektu”.

Tijekom godina suradnje s muškim kolegama kaže da je prilagodila stil komunikacije. Jednostavno, muškarci imaju drukčiji stil od žena. Dok su oni više izravni i bez okolišanja, žene koriste puno više „ukrasnih“ riječi. Primijetila je i kako su žene u govoru nesigurnije i češće imaju potrebu opravdavati svoje odluke drugima. Muškarci, pak, samopouzdano predlože rješenje – čak i kada nisu 100% uvjereni da će ono funkcionirati.

“To sam krenula primjenjivati i ja, i puno bolje prolazi u suradnji s muškarcima. Mailovi također trebaju biti što kraći i koncizniji”, savjetuje.

Žene su, smatra, puno samokritičnije.

“Nekoć bih, ako krivo procijenim i donesem krivu odluku, držala elaborat o toj greški, kako i zašto je došlo do nje i što poduzeti da se više ne ponovi. A kod muških kolega to ide otprilike ovako: ‘nije upalila opcija A, idemo na B’ – i točka“.


Pročitajte više: Raste broj građevinskih obrta, a fali ljudi. HOK: ‘Nužan je uvoz radnika’


Muškarci se precjenjuju

Razliku vidi i kod procjenjivanja svojih sposobnosti. Muški se precjenjuju, dok se žene podcjenjuju. Kad priča s muškim kandidatima na razgovorima za posao, na svako pitanje oni odgovaraju potvrdno, spremni su za razne zadatke, sve vole, sve žele, ništa im nije problem, od samostalnog rada na računalu preko timskog rada do povremenih putovanja. Žene su pak, govori Sviličić, puno objektivnije i iskrenije kad govore što misle da će bolje raditi u poslu. Stvarnost pokaže da muškarcima ipak ne odgovara svaka vrsta zadatka, a žene se bolje snađu nego što su prvotno prezentirale.

“Mi smo previše oprezne, uvijek su nam na umu neke analize… Ali to pokazuje zašto nam treba točno neka kombinacija muškaraca i žena u firmi”, tvrdi Sviličić koja svojom formulom za uspjeh smatra znanje, upornost i – malo splitskog dišpeta.

Foto: Domagoj Bregant

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -