Hrvati na poslu produktivni manje od 6 sati. Što rade ostatak vremena?

Gotovo polovica zaposlenika u Hrvatskoj na radnom je mjestu najčešće produktivna manje od 6 sati. Pokazalo je tako istraživanje portala MojPosao, provedeno na više od 800 ispitanika. Trećina je izjavila (37%) da im produktivnost traje 6 do 8 sati dnevno, a čak 16% ispitanika produktivno je i više od 8 sati. Oni koji su produktivni do 6 sati dnevno, ostatak vremena druže se s kolegama (u prosjeku 43 minute), surfaju na internetu (29 minuta) i dopisuju se s prijateljima i obitelji (21 minutu). Donosimo rezultate istraživanja, ali i ideje što raditi kad vam je dosadno kako produktivnost na radnom mjestu ne bi patila.

Na druže se po kafićima, već u zajedničkim prostorijama

Na društvenim mrežama zaposlenici provode svega 17 minuta radnog vremena. Samo 15 minuta obavljaju privatne poslove izvan ureda, a najmanje vremena obavljaju privatne telefonske razgovore, 14 minuta.

Iako bismo mogli pomisliti da se zaposlenici najčešće druže u kafićima, to nije tako. Tek svaki četvrti ispitanik s kolegama odlazi na kavu (24%). Najviše druženja odvija se u zajedničkim prostorima tvrtke (62%) ili u uredu (50%). Druženja se ponekad (25%) odvijaju i na produženim pauzama za obrok, ali tada se uglavnom vode poslovni razgovori.

Zbog privatnih obaveza iz ureda izlazi polovica zaposlenika (51%), ali takve situacije su rijetke (nekoliko puta mjesečno ili rjeđe). Razlozi izlaska uglavnom su neodgodive obveze poput liječničkih pregleda ili vađenja osobnih dokumenata.

Zaposlenici se bave onime što nije vezano uz posao najviše zato da bi se odmorili od radnih zadataka (65%). Trećina ispitanika (34%) posvećuje se drugim aktivnostima za vrijeme radnog vremena jer smatraju da nisu dovoljno plaćeni. Dio ispitanika (32%) misli da za privatne poslove nemaju vremena nakon radnog dana pa ih moraju obaviti u radno vrijeme. Svaki četvrti ispitanik (25%) na poslu samo nema dovoljno posla pa se bavi drugim aktivnostima, a svaki peti (20%) kaže da su mu zadaci koje dobije dosadni i ne motivirajući.


Pročitajte više: Zašto smijeh na poslu potiče produktivnost?


Glavni motivatori – plaća, zanimljivost zadatka, odnos s nadređenima…

Većinu ispitanika (76%) nadređeni nije zatekao u nedopuštenom neradu pa nisu trpjeli ni posljedice. Ipak, manji dio ispitanika bio je uhvaćen u aktivnostima koje nadređeni nije smatrao opravdanima pa je uslijedila usmena opomena, a u četiri slučaja čak i otkaz.

Isto tako, dvije trećine ispitanika (63 posto) izjavilo je kako aktivnosti nevezane za posao ne utječu na njihovu produktivnost. Svaki četvrti ispitanik (26 posto) izjavio je kako takve aktivnosti povećavaju njihovu produktivnost, dok ih je 11 posto priznalo da im takve “smetnje” smanjuju produktivnost tijekom radnog dana. 

Općenito gledajući, polovica ispitanika (50 posto) zadovoljna je svojom produktivnošću, četvrtina (24 posto) smatra kako bi mogli biti produktivniji, dok ih 26 posto smatra da su i previše produktivni te da bi trebali usporiti.

Rast produktivnosti, pokazala je anketa, poslodavci bi kod ispitanika mogli postići višim plaćama (69 posto) ili zanimljivijim radnim zadacima (45 posto). Veća svrhovitost radnih zadataka kao i priznanje nadređene osobe povećalo bi produktivnost kod svakog trećeg ispitanika (35 posto, odnosno 34 posto).

Općenito, bolji odnos s nadređenima doveo bi do povećanja produktivnost kod četvrtine (26 posto) ispitanika, dok je najmanje onih koji bi postali produktivniji zbog poboljšanih odnosa s kolegama (21 posto).


Pročitajte više: Produktivnost na poslu i izvan posla – kako je zadržati cijeli tjedan?


Produktivnost na radnom mjestu – što raditi kad vam je dosadno?

Career Contessa donosi savjete kako biti produktivan na poslu čak i kad vam je dosadno, a mi smo izabrali njih deset.

  1. Pregledajte mapu u kojoj se nalazi neželjena pošta.
  2. Odjavite se s 10 newslettera.
  3. Pretplatite se na novi newsletter usmjeren na industriju ili žene.
  4. Pišite profesionalnom kontaktu (kolegama, bivšem šefu…) i predložite virtualnu kavu.
  5. Ažurirajte svoj potpis u emailu.
  6. Provjerite svoju mrežu kontakata – pošaljite im poruku kako odnos ne bi zahladio.
  7. Napravite popis zadataka koji uvijek padnu u drugi plan, a morat ćete ih napraviti kad tad.
  8. Napišite šefu email obavještavajući ga da želite razgovarati o novim odgovornostima. Ako vam je toliko dosadno, postoji li nešto novo što biste mogli naučiti ili raditi?
  9. Očistite svoj desktop i organizirajte datoteke.
  10. Pokrenite sva ona ažuriranja koja čekaju tjednima.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -