Može li Kamala Harris postati prva predsjednica u povijesti SAD-a?

Nakon što se predsjednik Joe Biden povukao iz utrke za novi mandan na čelu SAD-a zbog nepovjerenja stranke vezanog uz njegovu dob i zdravlje, pružio je joj podršku za kandidaturu svojoj zamjenici, potpredsjednici Kamali Harris. Harris u nedjelju nije gubila vrijeme u naporima da osigura stranačku nominaciju za predsjedničke izbore pa je već obavila brojne razgovore kako bi si osigurala potporu demokrata.

Foto: Time (@Time na platformi X)

SAD u 248 godina nije imao ženu na svom vrhu

“Moja namjera je zaslužiti i osvojiti ovu nominaciju”, rekla je Harris u izjavi. Dodala je da će učiniti sve što je u njezinoj moći da ujedini Demokratsku stranku i ujedinim naciju, da zajedno poraze Donalda Trumpa.

Već je razgovarala s guvernerom Pennsylvanije Joshom Shapirom, potencijalnim potpredsjedničkim kandidatom, čelnikom demokrata u Zastupničkom domu Hakeemom Jeffriesom i predsjedavajućim crnog kluba u Kongresu Stevenom Horsfordom, rekao je izvor upoznat s tim pitanjem.

Hoće li demokrati zaista podržati Harris tek je za vidjeti, a potpredsjednica će se danas obratiti ispred Bijele kuće. Ukoliko Harris zaista dobije podršku demokrata i krene u 4-mjesečnu kampanju protiv Donalda Trumpa, ima priliku postati prva žena na čelu SAD-a u njegovoj povijesti.


Pročitajte više: Michelle Obama i Kamala Harris – žene koje mogu spasiti Demokrate?


Harris, potpuno drugačija od Trumpa

Tko je demokratska favoritkinja za kandidaturu, Kamala Harris? 59-godišnja žena crnačkog i azijskog porijekla i potpuno drukčija je od Trumpa (78). Ona je 2021., preuzimajući vodstvo SAD-a uz Bidena, postala prva žena, Afroamerikanka i osoba azijskog podrijetla na funkciji potpredsjednice. Rođena je 20. listopada 1964. u Oaklandu u Kaliforniji. Majka joj je bila znanstvenica, bavila se istraživanjem raka, a doselila se u SAD iz Indije, a otac ekonomist s Jamajke.

Većinu mladosti Kamala Harris provela je u Montrealu u Kanadi prije nego što je otišla na Sveučilište Howard, povijesni afričko-američki koledž u Washingtonu. Kasnije je diplomirala pravo na kalifornijskom sveučilištu Berkeley. Na političku scenu Kalifornije probila se kad je izabrana za okružnu tužiteljicu San Francisca.

Uskoro je postala prva žena i crnkinja na funkciji glavne državne tužiteljice te savezne države 2011. godine. To joj je pomoglo u kasnijoj političkoj karijeri. Kao senatorica je stekla nacionalno priznanje među demokratima zbog oštrih ispitivanja dužnosnika vlade Donalda Trumpa.

Zagovara pobačaj, kritizirala Bidena, prozivala Trumpa…

Zbog njezine povijesti borbe protiv reforme kaznenog pravosuđa u Kaliforniji, dok je djelovala kao glavna državna tužiteljica, navukla je na sebe prezir progresivaca koji su je optužili da se igra “policajca” u vrijeme kad su jačali prosvjedi diljem zemlje. Prosvjednici su tada tražili promjene u policijskom sustavu. No Harris je često podržavala progresivne politike oko pitanja kaznenog pravosuđa i govorila je da nikada neće pozivati na smrtnu kaznu. Danas ju hvale kao najveću zagovornicu prava na pobačaj unutar Demokratske stranke. 

I ona se natjecala za predsjednicu 2019. godine, a njezina kandidatura isprva se činila obećavajućom. Nakon prve debate povela je u anketama, ali je ispala iz utrke u prosincu nakon što se njezina kampanja našla na meti kritika. Kritičari kažu da je teško utvrditi njezin ideološki stav, ali je su je većinom opisivali kao pragmatičnu i umjerenu. Na demokratskim predizborima bila je među najoštrijim kritičarima Bidena.

Optuživala ga je da se sedamdesetih protivio politici prijevoza crne djece školskim autobusima u većinski bjelačke škole. Budućeg američkog predsjednika, tada 77-godišnjaka, nazivala je dijelom starog, gardijskog političkog establišmenta koji ne predstavlja Demokratsku stranku. Biden ju je, međutim, izabrao za potpredsjednicu, tvrdeći da nije zlopamtilo.

U nedjelju je, nakon što je objavio da odustaje od kandidature, kazao je kako je odabir nje da mu bude zamjenica „bila najbolja odluka koju je donio”. 


Pročitajte više: ANALIZA: Hoće li se Trumpu vlastite politike obiti o glavu?


Podržao ju i Clinton, Pelosi i Obama nisu se izjasnili

Nakon što je Biden ‘dao blagoslov’ Kamali Harris, dobila je potporu još jednog bivšeg američkog demokratskog predsjednika, Billa Clintona. Bill i Hillary Clinton rekli su da im je čast pridružiti se predsjedniku Bidenu u podržavanju potpredsjednice Harris.

“Učinit ćemo sve što možemo da je podržimo”, rekli su Clintonovi u zajedničkoj izjavi objavljenoj na društvenim mrežama pa dodali: “Proživjeli smo mnoge uspone i padove, ali ništa nas nije učinilo zabrinutijim za našu zemlju od prijetnje koju predstavlja drugi mandat Donalda Trumpa”.

Bivša predsjednica Zastupničkog doma Nancy Pelosi i bivši predsjednik Barack Obama nisu objavili podržavaju li nekoga. Druga dva potencijalna protukandidata – guvernerka Michigana Gretchen Whitmer i guverner Kentuckyja Andy Beshear nisu spomenuli potpredsjednicu u svojim izjavama.

Ted Lieu, potpredsjednik Kluba demokrata u Zastupničkom domu, koji je prije četiri godine bio prvi član Kongresa koji je podržao Kamalu Harris, i ovog je puta dao svoju podršku Kamali Harris.

Trump i pristaše već napadaju Harris

Kampanja Donalda Trumpa i neki njegovi saveznici već su ranije ovog mjeseca pokrenuli preventivni politički napad na potpredsjednicu Kamalu Harris. Nacionalni republikanski kongresni odbor nazvao ju je glavnom osobom koja potiče Bidena na destruktivno ponašanje, a MAGA Inc, organizacija koja podržava Trumpa, “caricom invazije”, aludirajući da nije zaustavila priljev ielgalnih migranata.

“Kamala Harris je nekompetentna. Pokazala se kao najslabija, najgora potpredsjednica u povijesti i 100 posto podržava Joea Bidena u svakoj katastrofalnoj politici u posljednje četiri godine”, rekla je Karoline Leavitt, glasnogovornica Trumpove kampanje.

Republikanski predsjednički kandidat Donald Trump rekao je jučer kako smatra da će na izborima u studenome biti lakše pobijediti potpredsjednicu Kamalu Harris nego predsjednika Joea Bidena. Bivši predsjednik je kasnije napao Bidena na društvenim mrežama rekavši da je nesposoban da odradi mandat do kraja.

“Jako ćemo patiti zbog Bidenova predsjedništva, ali ćemo štetu koju je napravio popraviti vrlo brzo”, istaknuo je Trump.

Trumpovi savjetnici u kampanji već dugo vremena govore kako nisu zabrinuti bude li kandidatkinja demokrata Kamala Harris jer je mogu prilično jednostavno povezati s Bidenovim lošim politikama, osobito u vezi imigracije i inflacije. Rekli su da će Harris ili bilo kojeg drugog kandidata o kojima se nagađa pokušati prikazati ljevijima od Bidena.

Kako da Harris i službeno postane kandidatkinja?

Iako se čini da je Harris na korak do kandidature, puno toga se mora dogoditi prije nego što bude formalno izabrana kao kandidatkinja demokrata za izbore u studenom. Biden je već osvojio 3896 delegata, daleko više nego što mu je bilo potrebno da osigura nominaciju svoje stranke, ali sad kad je odustao, ti delegati mogu podržati koga god žele.

Oni bi se trebali sastati u Chicagu na stranačkoj konvenciji 19. kolovoza. Ako se Demokratska stranka zajednički ne odluči podržati novog kandidata, konvencija će biti potpuno otvorena s više pretendenata koje će izabrati delegati stranke. Za stranačku nominaciju kandidat treba osvojiti najmanje 1976 izaslaničkih glasova, piše Index.hr.

Foto: X / Canva / Time

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

Narayana Murthy

Suosnivač velike tvrtke smatra da zaposlenici trebaju raditi 12 sati dnevno...

U današnje vrijeme brojne kompanije žele zaposlenicima omogućiti što bolju ravnotežu između poslovnog i privatnog života kako bi, pored vremena provedenog...
- Advertisment -