Ma, nema mi veće sreće nego kad pripremim ručak od povrća iz svog vrta – kaže Zvjezdana Sirk Novak, Communications Managerica u JYSK West Balkan. Zvjezdana već nekoliko sezona njeguje svoj vrt, a u njemu ima svega. Od proljetnih rotkvica i mladog luka, preko raštike, kelja, blitve, cvjetače, začinskog bilja, krastavaca, pa do raznih vrsta rajčica. Primjerice, njezinih 8 rajčica cijelo ljeto daje dovoljno plodova za potrebe šesteročlane obitelji, a čak se i u jesen znalo dogoditi da su spremali šalšu za zimu.
„S obzirom da sam ja bila onaj tip kojem apsolutno ni jedna sobna biljka nije mogla preživjeti više od par mjeseci i smatrala sam se potpunim antitalentom, ovo je za mene vrhunsko postignuće i ponos“, smije se uspješna menadžerica i danas strastvena vrtlarica.
Aktivnost koja oslobađa stres radnog dana
S vrtom je krenula spontano. Prvo su to bile tegle na balkonu u kojima je s djecom uzgajala jagode, začinsko bilje i cherry rajčice, a tik pred lockdown se poklopilo da su ona i njezina obitelj kupili stan s dvorištem koje je bilo potpuno golo i neuređeno. I tada je krenuo njihov projekt konstruiranja povišenih gredica.
„Nisam imala pojma o tome i nikakvog prethodnog iskustva“, smije se Zvjezdana.
‘Bacila’ se u istraživanje i čitanje, a samu sadnju doživljava kao veliku zabavu. Tako svake sezone posadi nešto novo i testira što najbolje uspijeva i kako najbolje iskoristiti malu kvadraturu koju ima na raspolaganju.
Nije ni slutila da će joj vrt postati svojevrsna terapija kojom se oslobađa stresa koji se nakupi tijekom radnog dana kojeg provede na iznimno odgovornoj poziciji.
„Znanstveno je dokazano terapeutsko djelovanje koje ima kontakt sa zemljom i mogu zaista potvrditi da mi pomaže otpustiti stres“, kaže Zvjezdana.
Vrt joj, objašnjava, ne oduzima puno vremena, a vraća višestruko. Dnevno joj na održavanje vrta otiđe u prosjeku 15 minuta, koliko je potrebno da se zalije i uberu plodovi, poveže koja grana ili ukloni poneki korov. U proljeće se napravi priprema koja traži otprilike 2 sata, posade se biljčice i ne preostaje ništa drugo nego čekati rezultate uloženog truda.
„Ako sam ja uspjela, mislim da ga svaka žena može uklopiti u svoj raspored. Tih 15 minuta koje provodim u vrtu imam samo za sebe. To je vrijeme za raščistiti misli“, kaže Zvjezdana pa se smije: „ali moram dati i jedan savjet – investirajte u rukavice jer se ipak drugi dan trebate pojaviti u uredu s njegovanim rukama“.
Pročitajte više: Začinsko bilje koje možete posaditi na balkonu
Samo treba krenuti
Već je desetljeće prošlo otkako se vlastitim vrtom odlučila poigrati i Marijana Knezoci. Ova ambiciozna poduzetnica, koja u Hrvatsku dovodi najveće svjetske zvijezde, svoje misli odmara u oslobađajućoj repetitivnoj rutini njegovanja sadnica – od voća i povrća pa sve do cvijeća.
„Htjela sam svježu, netretiranu hranu za sebe i svoju obitelj. Počela sam s dvije povišene gredice i shvatila koliko se mnogo povrća može ugojiti na vrlo maloj površini, uz primjenu komposta, organskih gnojiva i uz redovito zalijevanje“, opisuje.
Nije joj, priznaje, svaka godina bila jednako uspješna, pogotovo kad se preselila i kada je morala postaviti na noge novi vrt, u drugačijim uvjetima – bez gredica, na strmini. No, to joj je razdoblje omogućilo da puno nauči o zemlji, tehnikama obrade, biljnim vrstama koje najbolje uspijevaju…
„Ubiranje plodova koje sam sama uzgojila i njihova priprema u kuhinji predstavlja mi veliko zadovoljstvo. To je za mene jednostavno postao način života, a ne nešto što se mora napraviti“, kaže.
Ove se godine odlučila za blitvu, rajčice, tikvice, paprike, mahune, mrkvu, peršin, bosiljak i kamilicu.
Potvrđuje, kao i Zvjezdana, da je najviše posla na proljeće, kada treba sve pripremiti, ali i kasnije ima dosta posla oko plijevljenja korova.
Osim povrća, uzgaja i voće – kruške i jabuke – te cvijeće, najviše trajnice.
„Svakome tko želi imati vrt, a misli da nema vremena, savjetovala bih da krene polako – od jedne ili dvije povišene gredice s malo blitve, začinskog bilja, salate… Važno je samo da osoba ne osjeća opterećenje od te obaveze, već samo sreću i ispunjenost u tom procesu povezivanja s prirodom i hranom“.
Pročitajte više: Sadnja povrća kod kuće – Povrtnjak poput bakinog u vašem domu
Pa ako mogu one…
Svoje iskustvo podijelila je i Ana-Marija Cvitkušić, voditeljica Odjela upravljačkog izvještavanja u HPB-u. Ona i njezin suprug veliki su zaljubljenici u biljke i prirodu. Prije no što su krenuli s uzgojem povrća, stvarala je cvjetnjak, a radi bioraznolikosti sada i u povrtnjaku uzgaja i cvijeće.
S uzgojem povrća krenuli su prije 15 godina, zapravo su u početku pomalo sudjelovali u cijelom procesu sa suprugovim roditeljima, da bi prije desetak godina sami preuzeli povrtnjak. Na otprilike 200 kvadrata uzgajaju rajčice, paprike, patlidžane, mahune, tikvice, bundeve, krastavce, bamiju, blitvu, kelj, peršin, komorač, rabarbaru, crnu rotkvu, bosiljak, ljutiku…
„Sami uzgajamo i dio presadnica s domaćim vrstama povrća. Trudimo se uzgajati povrće na organskim principima jer nam je izuzetno bitna kvaliteta namirnica“, objašnjava uspješna managerica.
Količina koju godišnje proizvedu je pozamašna, pa rado podijele svoje plodove obitelji i prijateljima.
„Također, radimo i obradu povrća za zimnicu pa cijelu godinu uživamo u plodovima“, zadovoljna je Ana-Marija.
Vrt uči strpljenju, a bez truda nema ni rezultata
A što je s vrtom dok putuje, pitamo ju znajući da je velika zaljubljenica u putovanja. Da bi olakšali uzgoj i održavanje povrća u to vrijeme, sade na foliju uz navodnjavanje kap po kap, objašnjava.
„To zahtijeva inicijalno nešto veći trud kako bi nam kasnije bilo jednostavnije, tako da tjedno za održavanje našeg povrtnjaka treba 5 do 6 sati, ovisno u kojoj je fazi“.
Bez truda i rada, kaže, ništa nije moguće napraviti. Nekad im nije lako izdvojiti vrijeme, ustati se u ranu zoru kako bi prije vrućine uspjeli obaviti sve što treba u vrtu, ali doticaj s biljkama je uistinu jako dobra terapija, pomaže oslobađanju od stresnih, kako poslovnih tako i privatnih, okolnosti.
„Također, pruža zadovoljstvo kada vidite kako od malog sjemena ili sadnice izrastaju plodovi ili prekrasno cvijeće. Vrt nas uči i strpljenju. Za sve što je vrijedno treba vremena, a mislim da je to jako dobra lekcija u današnje vrijeme kada bi svi rado preskočili onaj dio truda i rada i odmah imali rezultate“, naglašava Ana-Marija pa savjetuje: ako imate ikakve mogućnosti, posadite povrće – bilo u vrtu, povišenim gredicama ili posudama na balkonu – višestruko ćete biti nagrađeni!
Foto: Privatna arhiva