Žena dnevno izgovori 20 000 riječi dok muškarac svega 7 000 i ta pojava nastaje zbog povišene razine proteina foxp2 ili popularno nazvanog „hormona jezika“. Iako žena izgovori 13000 riječi više, ne mora nužno značiti da taj „višak riječi“ baci u vjetar već ga iskoristi produktivno ili za ostvarivanje vlastitih ciljeva.
Muškarcu je češće neugodno
Da žene vole više pričati od muškaraca, više nije predrasuda već činjenica protiv koje se ne možemo boriti. U stanju su satima sjediti na kavi ili telefonu i s prijateljicama čavrljati o svakojakim bitnim i nebitnim stvarima. Mogu analizirati sve u detalje i čak kada se nema više što analizirati. Istina, takva je većina žena, ali jednako tomu, one su te koje će se požaliti na krivo donesenu kavu ili će reklamirati proizvod kojemu je istekao rok trajanja. Muškarac će to rijetko učiniti jer je njemu neugodno ili ne zna kako da to kaže. Koliko riječi u životu žene svakodnevno odlazi na ovakve situacije?
Pričaju više, ali jesu li i bolje u tome?
Ako ćemo se opet pozvati na istraživanja, a hoćemo, ona kažu kako su žene i prirodno bolji komunikatori. Međutim, ni za to nam ne treba istraživanje kada znamo da još od davnina, žene su bile te koje su ostajale u čoporima, brinule se i sklapale prijateljstva dok su muškarci bili u lovu. One su bile prisiljene komunicirati kako bi cijela grupa opstala i to su morale dobro raditi. Također, djevojčice u prosjeku ranije progovore od dječaka i njihov govor je mnogo jasniji.
Pročitajte više: Od otirača do respektabilnog člana tima – Što je asertivna komunikacija?
Veći EQ (emocionalna inteligencija)
Međutim, koliko god ima dobrih muških komunikatora, ima i loših ženskih jer pričati više, ne mora nužno značiti i bolje. Potrebne su određene kvalitete koje je nužno usavršiti ukoliko nisu prirođene da bi netko imao odlične komunikacijske vještine. Kada govorimo o tim osobinama, one su ipak prirodnije ženama. U komunikaciji je nužna empatija kako bismo suosjećali sa svojom publikom i znali koje su njezine potrebe, a žene imaju razvijeniji taj osjećaj za druge i otvorenije razgovaraju o vlastitim osjećajima. One također lakše uspostavljaju bliske odnose sa strancima i bolje uspostavljaju i održavaju komunikacijske veze s većim brojem ljudi. Uz sve to, žene imaju elokvenciju, znatiželju, dotjeranost i ugodnu pojavnost te mnogo bolje se služe neverbalnom komunikacijom i znaju ju iščitati kod svog sugovornika.
Žene vladaju u odnosima s javnošću
Napokon da možemo reći kako žene imaju apsolutnu „nadmoć“ nad svojim muškim kolegama u jednom području menadžmenta, a to je u odnosima s javnošću. Prema istraživanjima koja su provedena u cijelom svijetu, u PR agencijama je zaposleno 65% žena dok je u Americi taj prosjek puno viši, čak 76%. U Hrvatskoj je u području PR-a i komunikacija, zaposleno čak 70% žena pa tako možemo reći da smo ispred svjetskog trenda. Kako uspješnog komunikacijskog stručnjaka krase upravo ove sve ženske vrline, ne začuđuje ovakva statistika kao ni uspješnost u obavljanju posla. U komunikacijskom menadžmentu su u potpunosti iskorištene sve ženske prednosti. One imaju više strpljenja i za duge razgovore te su mnogo prodornije od muškaraca. Češće znaju biti taktičnije, odmjerenije i diplomatičnije u pregovorima što je itekako traženo u ovom poslovnom segmentu.
„Štreberice“ i kada odrastu
No, ako stavimo na stranu sve te urođene osobine, najvažnija je činjenica kako su žene spremnije učiti i uporne su u svladavanju novih zadaća te nauče ono što ne znaju kako bi mogle konkurirati svojim muškim kolegama. To proizlazi i iz toga što su općenito uspješnije u školi i na fakultetima i sklonije su knjizi te imaju mnogo više interesa za razna područja u životu.
Kako god da bilo, iako su žene okarakteizirane kao prave brbljavice, samo one znaju zašto su nešto rekle i što su htjele reći. I samo one znaju tko ih čuje i što će dobiti za uzvrat. Stoga, ne dirajte ženu dok priča 🙂
Danijela Živković je magistrirala novinarstvo na Fakultetu političkih znanosti i svoje iskustvo i vještine brusi u korporativnom svijetu. Za nju je kvalitetna komunikacija ključ uspjeha te je mišljenja kako se nedostatak određenog iskustva ili znanja, uvijek može nadomjestiti umijećem komuniciranja. Njezin stav je kako je najbolje plaćen posao onaj koji voliš raditi, a ne koji moraš te kako bismo svi trebali stremiti ka tome.
[…] https://www.womeninadria.com/komunikacija/ […]