Pripreme za našu drugu po redu Konferenciju za žene u održivosti u punom su jeku, a danas vam predstavljamo drugi dio govornica koje će ju upotpuniti svojim znanjima i iskustvom. Vidimo se 25. siječnja u zagrebačkom restoranu Lido! Između ostalog, imat ćemo priliku čuti nekoliko tehničkih predavanja. Kroz njih će nam uspješne menadžerice govoriti o izazovima u implementaciji te o novim trendovima. Konferencija Žene u održivosti 2024. ima za cilj podržati žene u ovom iznimno važnom području i pružiti im priliku za širenje mreže kontakata.
Pridružite nam se kako bismo zajedno radili na stvaranju bolje i održivije budućnosti. Prijave su otvorene.
Kakve su ambicije Europske unije?
Predavanje „Održivost u EU – Kako ostvariti ambiciozni plan“ održat će Vali Marszalek, Direktorica ESG odjela u tvrtki Mazars. Predstavit će ambiciju Europske unije i regulatorne zahtjeve koji se postavljaju pred poslovni sektor ne bi li se ambicija ostvarila. Vali ima bogato višegodišnje iskustvo u gotovo svim temama iz domene održivosti i ESG-a. Stekla ga je radeći s poduzećima – kako na procjeni utjecaja na okoliš i društvo te izvješćivanju, tako i na razvoju strategije održivosti i integriranju održivosti u strateške poslovne planove.
Vodila je akceleratorske programe za poduzeća na teme integriranja ciljeva održivosti u poslovne procese, postavljanja znanstveno utemeljenih klimatskih ciljeva i usvajanja politika raznolikosti i rodne ravnopravnosti. Marszalek je od 2016. do 2022. obnašala funkciju izvršne direktorice Global Compact Mreže Hrvatska. Od 2022. je certificirana Impact Auditor za verifikaciju ISO 26000 objave.
Pročitajte više: Što je održivost ljudstva i što radi climate leader? Doznajte na konferenciji Žene u održivosti
Ova godina donosi novinu kad je riječ o korporativnom izvješćivanju o održivosti
Nikolina Jaković, konzultantica za održivost, odgovorit će na pitanje zašto bi sve kompanije trebale biti upoznate s konceptom procjene dvostruke materijalnosti. Mnoge veće kompanije u Hrvatskoj već su provele analizu materijalnosti, odnosno utvrdile one materijalne teme unutar kojih svojim aktivnostima značajno utječu na okoliš i društvo. Ipak, nova Direktiva o korporativnom izvješćivanju o održivosti (CSRD) od 2024. stavlja pred kompanije novu i složeniju procjenu materijalnosti. Riječ je o procjeni dvostruke materijalnosti.
Ona predstavlja polazište za kompanije u primjeni Europskih standarda za izvješćivanje o održivosti (ESRS), koje donosi CSRD i nalaže procjenu materijalnosti utjecaja. Uz to, nalaže i financijsku materijalnost unutar cijelog lanca vrijednosti kompanija. Takvom sveobuhvatnošću, proces procjene dvostruke materijalnosti potencijalno će uključivati i manje kompanije. Dijalog među kompanijama u procesu utvrđivanja materijalnih tema, odnosno onoga što predstavlja relevantan učinak pojedine kompanije, time je neizostavan dio procesa procjene dvostruke materijalnosti.
Konferencija Žene u održivosti 2024. donosi nova znanja. Pridružite nam se i naučite nešto novo o gorućem pitanju održivosti! Prijaviti se možete na poveznici.
Sponzori konferencije su OTP banka d.d., Mazars, Hitachi Energy, Weltplast, Answear, Saponia, Philip Morris Zagreb d.o.o., Hrvatski Telekom, Schneider Electric, A-DERMA i Končar Elektroindustrija, Abeceda komunikacije i Alpha Capitalis. Medijski pokrovitelj je Core Connect.
Foto: Canva / Privatna arhiva