Poslovni integritet – trend, buzzword ili nešto puno važnije?

Infobipov tim za Korporativne poslove promijenio je svoje ime. Sad se naziva timom za Poslovni integritet što je Aurora Volarević, potpredsjednica poslovnog integriteta objasnila time što je integritet temelj načela i vrijednosti tvrtke. „Ova promjena naglašava našu predanost njegovanju kulture integriteta, promicanju otvorene komunikacije i odgovorne poslovne prakse,” stoji u njezinoj LinkedIn objavi.

Mnoge tvrtke mijenjaju nazive svojih odjela i timova, a jedan od upečatljivijih primjera je promjena naziva odjela za ljudske resurse u People & Culture, odnosno odjel za ljude i poslovnu kulturu. Je li u pitanju tek trend ili iza ovakvih promjena doista stoji želja da se tvrtke usklade sa svojim vrijednostima?

Naziv mora odražavati stvarne vrijednosti

Sanja Varlaj, mag.oec., poslovna savjetnica i vlasnica tvrtke SV Education & Consulting pozdravlja promjenu koju je uveo Infobip. “Smatram da je ovaj naziv puno bolji, jasniji i, dapače, točniji od prošlog. Podržavam da se razmišlja o boljitku i na tom nivou.”

No, ističe kako je suština ipak najvažnija. “Ako postupci, vrijednosti koje se zaista cijene i njeguju ne odgovaraju stvarnosti, nikakvo ime dugoročno neće donijeti boljitak. Dakle, deklarativna, samo promjena naziva, neće donijeti željeni ishod. Dapače, bit će još gore. U stvari pokazujemo pomanjkanje poštovanja i etičnosti prema svim dionicima jer koristimo neke nazive i ‘kitimo se perjem’ koje ne zaslužujemo.”

Oprimjerila je to na B2B marketingu – ako poslovni partneri ne osjete da je druga strana autentična i da doista ne živi ono što priča, neće biti zadovoljni. Kroz nazive se moraju odražavati stvarne, glavne vrijednosti, a ne one poželjne i izmišljene.

“Ako se kroz promjenu naziva naglašavaju glavne vrijednosti, onda je to dobar potez,” izjavila je Varlaj.


Pročitajte više: Integritet je najvažnija osobina dobrih zaposlenika, evo kako odabrati i zaposliti takve


Integritet je puno više od etike

I dr.sc. Silvija Vig, CCEP-I, osnivačica Codupo ovu promjenu smatra dobrom. “To nije trend, nego jednostavno odabir smjera i načina kako neka kompanija želi poslovati.”

Dodala je i kako je integritet puno više od etike. Dok je etika vanjska i određuje pravila i propise koji su određeni i omogućavaju pojedincu da djeluje u skladu s moralnim načelima, integritet je unutarnji i odnosi se na ponašanje, odnosno na ono što je u pozadini tog ponašanja, što ga potiče. Zato je pristup implementacije etike i integriteta u tvrtkama u potpunosti različit, pri čemu se potonji temelji na izgradnji organizacijske kulture koja se temelji na integritetu.

“Ovaj pristup ima jači učinak na zaposlenike, a u konačnici i na cjelokupno poslovanje jer se temelji na konceptu self-governancea, ili kako se može još reći samoregulacije, u skladu s etičkim organizacijskim vrijednostima” pojasnila je Vig.

Uloga vodstva tu je da definira etičke vrijednosti kao smjernice u poslovanju i stvori radno okruženje koje takvo ponašanje podržava. Važno je uspostaviti i osjećaj zajedničke odgovornosti među zaposlenicima. U skladu s time, pridržavanje zakona postaje pozitivan aspekt organizacijskog života, a ne nametnuto ograničenje regulatornih institucija.

“Takav integrity-based pristup ili value-based kako ga još nazivaju, preduvjet je učinkovite provedbe ESG kriterija,” pojasnila je Vig i dodala kako je to nešto čemu se priklanja sve veći broj multinacionalnih kompanija. “Oni su ovako zaključili da im je to važno u poslovanju i da se time vode,” zaključila je.

Foto: Canva / privatna arhiva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -