Matea Borković je nova direktorica poslovnog razvoja Pepco grupe, ovako je napredovala

Matea Borković je direktorica poslovnog razvoja za Pepco Grupu. Inače je iz malog mjesta u okolici Jastrebarskog, no odrasla je u Australiji. Svoju je karijeru započela radeći pet godina u KPMG, Zagreb na poslovima revizije financijskih institucija, a potom ju je poslovni put na poziciji menadžerice odveo u Irsku. Nakon tri godine ju je kontaktirao Pepco koji je tek dolazio u Hrvatsku, gdje se pridružila osnovanoj kompaniji u Zagrebu kao direktorica i financijska menadžerica za Adria regiju, a nedavno se pridružila Grupi na poziciji direktorice poslovnog razvoja.  

„Pepco je veliki diskontni maloprodajni lanac fokusiran na prodaju tekstila i kućnih potrepština. Najpopularniji je dječji tekstil. U Adria regiji imamo preko 250 trgovina.“ Danas je Pepco prisutan na 17 tržišta diljem Europe i broji više od 30.000 zaposlenih.

Na svojem je izlaganju na našoj konferenciji „Žene u financijama“ podijelila deset lekcija koje je naučila tijekom svojeg karijernog razvoja.

Nema glupog pitanja i lošeg posla

Za početak, važno je obratiti pažnju na detalje. „Kad dugo radite u reviziji, shvatite da su oni početni basic poslovi čitanja i provjera izvještaja bili itekako važni temelj za iskusnog revizora i financijskog menadžera.“

Druga važna lekcija, koju rado ponavlja svojem timu, je da ne postoje glupa pitanja. Primjerice, u finalnoj reviziji fokus je na izvještaj, u predreviziji na dokumentiranju procesa. Kako bi se sve uredno odradilo, potrebno je kontaktirati različite ljude i postavljati im pitanja zbog kojih će revizori često ostaviti dojam nekoga tko ne zna što radi. Juniorima je tad naročito neugodno.

„Takva sam bila i ja. I onda sam shvatila da ne moram znati kako jedna banka odobrava svoj kredit ili kako evidentira svoje vrijednosne papire. Sasvim je u redu da postavim pitanje kako bi razumjela proces“ rekla je Borković.

Nastavno na to, ne postoji ni glupi posao.

„Vjerujem da smo svi radili neke poslove u svom životu koje nismo voljeli, koje bismo rado zaboravili, ali vjerujem da iz svakog posla možemo nešto naučiti.“

Ona je kao studentica radila na benzinskoj postaji kao peračica vjetrobranskih stakala. Prvi je dan oklijevala ikome ponuditi čišćenje. Kad se usudila, prišla je sramežljivo i pitala: „Dobar dan, može pranje stakla?“ Taj je dan zaradila jako malo i shvatila je da ne može tako nastaviti.

Skovala je plan i već sljedeći dan pristupila drugačije: „Dobar dan gospodine, kako ste danas? Vidim da su vam stakla prljava, da li vam smeta da vam operem staklo?“ Odaziv je bio bolji, a zarada puno veća. Naučila je prilagoditi pristup i komunikaciju situaciji, a to je nešto što joj koristi i danas.

direktorica operacija pepco (1)

Pročitajte više: Konferencija “Žene u financijama” suočila nas je s neugodnim promjenama


Naučite slušati i baratajte činjenicama

Četvrta lekcija koju je naučila je da je upornost ključna, a naučila ju je kad je došla u Irsku kao novopečena menadžerica. Prvi radni dan njezin nadređeni joj je dao popis 80 klijenata o kojima nije znala ništa. Ona je cijeli prvi dan provela pretražujući internet i učeći o njima. Učila je tko su oni, o kakvim tvrtkama je riječ, gdje su registrirani, iz koje industrije dolaze. To je bio prvi korak kako svladati novi posao i novu poziciju.

Sličnim je naporima savladala i komunikaciju s drugima.

„Ono što sam kao introvert mrzila na početku su bili poslovni ručkovi. To mi je bila noćna mora. Bojala sam se kako preživjeti a da ne dođe do neugodne tišine prije nego dođe predjelo,“ prepričala je. „Ono što sam naučila iz tih poslovnih ručkova je da što se više nađeš u takvim situacijama, da ih je tim lakše savladati.“

Još važnije, naučila je koliko se toga dobiva samo slušanjem. Pustimo li drugu stranu da priča, lako ćemo se nadovezati na temu, postaviti potpitanje i pustiti ih da pričaju više, dok mi pričamo manje, a pokazujemo interes.

„Naučila sam i da nije uvijek dominantan u razgovoru onaj koji najviše priča.“

A kad pričate u poslu – držite se činjenica. Bilo da je riječ o feedbacku ili o sastanku, tako si smanjujete šanse za pogrešku.


Pročitajte više: Ines Bernardić: Iza zatvorenih vrata tima moraju se čuti smijeh i psovke, složan tim je pola posla


Suočite se s pogreškama i učite iz njih

Jedna od važnih lekcija došla je iz knjige Black Box Thinking. Jedna od njezinih najdražih knjiga, opisuje kako su najveća postignuća ona do kojih dođemo kad se suočimo sa svojim pogreškama. Zanimljivo, pogreške su najčešće u industrijama u kojima one nisu dozvoljene i u kojima se o njima ne priča, kao što je medicina. S druge strane, u avioindustriji se o pogreškama puno govori. Svaka se detaljno analizira kako bi se otkrio njezin uzrok i traže se rješenja kako smanjiti mogućnost pogrešaka u budućnosti.

Nemojte se bojati pogreške, svi mi griješimo. Bitno je da iz toga nešto naučimo,“ poručila je Borković.

A kako biste se s njima suočili, trebate izaći iz zone komfora. Drugačije nema učenja i rasta.

„Ovo je vrlo basic, ali istinito,“ rekla je i dodala kako je iz svoje zone komfora prvi put izašla u Irskoj, a ponovila je to nedavno u Pepcu. Zamoljena je da preuzme posao koji nikad prije nije radila, u industriji koja joj nije bila poznata. Izazov je prihvatila te je iza nje vrlo uspješnih sedam godina rada na tome poslu iako joj se, kako sama kaže, „čini kao 12 godina.“ Kad nešto ne znamo, svi smo van zone komfora, no upravo tada se najviše razvijamo.


Pročitajte više: Maša Mutić: Što god prodavali važno je vjerovati u to i pronaći svoj način


Vi ste na prvom mjestu

Najvažnija, ali i jedna od najtežih lekcija koje je usvojila jest da je ravnoteža nužna – bez kompromisa, bez rasprave.

„Na početku karijere moj mi je posao bio na prvom mjestu –  ako je trebalo, radila sam vikendom, na godišnjem. Naravno, posao se treba odraditi, ali s vremenom shvatimo koliko je vrijeme dragocjeno i koliko moramo balansirati druge aspekte života,“ rekla je Borković. „Kao što rezervirate sastanak na poslu tako moramo izdvojiti vrijeme za vježbanje, za obitelj, za partnera, za večeru s curama.“

Staviti sebe na prvo mjesto ne znači da je posao zanemaren. „Posao je samo jedan segment našeg života, ali trebamo i moramo izdvojiti vrijeme izvan poslovnog okruženja“.

Konačno, poručuje kako nikad ne smijemo prestati učiti. Učenje ne mora oduzimati puno vremena, dovoljno je i nekoliko minuta u danu. Borković voli audio knjige i preporuča ih svima koji provode puno vremena u autu ili avionu. „Slušajte nove ideje, podcastove, čitajte knjige, odlazite na edukacije, certifikacije i, naravno, prisustvujte networking eventima kako bi upoznali nove ljude.“

Foto: Domagoj Bregant

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -