Kako je mlada Ljubica Brigitte Nikić uspostavila HR odjel u brzo rastućem Ingemarku: „Od Uprave čujem da su zadovoljni i da ne bismo bili tu gdje jesmo da nema mene“

Ljubica Brigitte Nikić godinu dana radi u Ingemarku, na poziciji HR Specialist. Prije njena dolaska u kompaniju, Ingemark nije imao oformljen odjel za ljudske resurse. Ova strastvena volonterka tek je godinu dana službeno na tržištu rada, a uspješno vodi odjel firme koja je od kad je stigla, za 70 % povećala broj zaposlenika.

“Ma kome treba psiholog”?

Aktivnosti kojima se bavila tijekom studija, ali i danas, više se tiču koordiniranja određenih psiholoških aktivnosti, poput volontiranja na telefonu za psihološku pomoć. „Trenutno sam predsjednica udruge “Sunce” Društvo za psihološku pomoć i tamo zapravo vodim tri projekta i koordiniram sve volontere i članove Sunca, a bavim se i administrativnim stvarima.“ Bila je i asistentica u Centru za nestalu i zlostavljanu djecu.

Kad spomene psihologiju, često nailazi na stereotipe i etikete da se bave psihički nestabilnim ili poremećenim ljudima, no većinom se bavila marginaliziranim skupinama.

Odrađivanjem međunarodne stručne prakse shvatila je kako ju više zanima psihologija rada te organizacijska psihologija. No, razvoj ljudskih resursa na području županije gdje je studirala i živjela bio je jako slab, čak i u većim korporacijama proizvodne industrije. „Bilo im je nezamislivo da imaju psihologa u organizaciji.“


Pročitajte više: Tanja Pureta je pokrenula podcast “Psihologija uspjeha”!


Borba za privlačenje i zadržavanje zaposlenika u IT-u

„Kad sam birala gdje će biti moje radno mjesto nakon prakse nisam mislila da će biti u IT-u, meni je uvijek želja bila raditi u korporaciji poput Coca-Cole.“ Zbog hektičnog stanja na tržištu i činjenice da se za korporativni HR traže osobe s barem 5 godina radnog iskustva, što tada nije imala, bio je problem i uključivanja u IT scenu.

„Shvatila sam zašto je s jedne strane bitno prethodno iskustvo, tj. koliko benefita ima kad netko razumije specifičnosti IT industrije, jer je lakše voditi razgovore i sastanke, jer razumije plan zapošljavanja što se tiče seta sposobnosti i znanja osobe.“

Što se tiče zapošljavanja, HR u IT industriji iznimno je zahtjevan jer je na tržištu natjecanje konkurenata oko plaća, tko će pružiti veći paket benefita, gdje stvarno osim izazova zapošljavanja izazov postaje i zadržavanje trenutnih djelatnika. „Paralelno mi je uloga privlačenje novih zaposlenika i zadržavanje trenutnih.“

Slučajno se našla u IT branši, no ne žali jer je naučila doista mnogo, što u nekoj drugoj industriji ne vjeruje da bi bio slučaj. Sudjeluje u procjeni tehničkih sposobnosti kandidata i već barata određenim tehničkim pojmovima.

Fluktuacija u IT industriji dobro je poznata. Nikić se dotakla i tog problema, te lojalnosti kompaniji.

„Lojalnost u određenom segmentu postoji, ako ljudi i odlaze, većinom je to zbog bolje mogućnosti, pružene prilike koju naša firma ne pruža. Konkurenti su nam oni koji razvijaju vlastiti proizvod, jer mi smo softverska agencija.“


Pročitajte više: Anita Ćaćić iz agencije FIVE: Posao je menadžera naći pravu osobu za projekt i pravi projekt za pravu osobu


Ljepilo između Uprave i zaposlenika

Od dolaska u trenutnu kompaniju, susrela se s izazovom kako zadržati profesionalnost u situacijama koje ju mogu osobno pogoditi.

„Izazov mi je moja emocionalna distanca, tj. nedopuštanje da kritike osobno utječu na mene zbog potrebe da zadovoljim sve oko sebe. Često to radim kad mi je stalo, pa mi je osobni izazov da kad želim postići visoki rast angažiranosti svih zaposlenika, zadovoljiti Upravu i njihove potrebe. Jako je teško održavati balans i biti ljepilo između dvije stvari.“ Cilj joj je ne zauzimati strane, već omogućiti zajednički napredak i rast, razvijati vrijednosti koje Ingemark ima. Kad nešto nije moguće uspješno napraviti, teško joj je ne dopustiti da ju to osobno pogodi, ostati profesionalna.

„Direktoru sam rekla da neke stvari koje radim doživljavam kao da je moja firma, koliko se dam u tome.“ Njemu je ta činjenica draga, jer kako prepričava Nikić, ima zaposlenika koji će strateški djelovati.

Usklađivanje onog što voli i onog što mora raditi

Kad je stigla u Ingemark, on je brojao 34 ljudi. Trenutno je ta brojka 55, pa se osim procesima vezanima uz zapošljavanje, bavi implementacijom različitih procesa i koordinacijom aktivnosti. „Izazov je raditi više no što se očekuje jer i porast organizacije to zahtjeva, u suprotnom, ako sam fokusirana samo na zapošljavanje i kandidate, bio bi kaos.“

Priznaje kako joj nije najdraži head hunting na LinkedInu i kontaktiranje preko 1000 kandidata. Radije bi se bavila psihološkim procesima poput organizacije radionica, praćenje rasta i razvoja zaposlenika, employer branding aktivnostima i slično. Usklađivanje onog što voli raditi i onog što mora ističe kao kamen spoticanja.

Privatan život zahvaljujući hibridnom načinu rada

Vikende uvijek osigurava za sebe i za prijatelje, a jednom mjesečno odlazi i u Osijek. „Vikendi su mi tu da zaboravim na posao i pripremim se za novi početak radnog tjedna. Work-life balance mi pati zbog kandidata, jer oni ako su već zaposleni ne odgovara im termin unutar mog radnog vremena.“ Priznaje kako zbog toga ostaje na poslu nakon radnog vremena. Također, tu je i rizik da kandidat otkaže zakazani termin. „Ostajem duže na poslu, do 5-6, i na kraju se kandidat ne pojavi.“ No, što se tiče ostalih zaposlenika, trude se, naglašava, omogućiti work-life balance hibridnim načinom rada i kliznim radnim vremenom. Tako se sprječava prekovremeni rad, zaključuje.

Izvrsnost kao karakteristika Ingemarka

Kao jedini zaposlenik u ljudskim resursima, upoznata je sa svim kolegama unutar firme. Istakla je vrijednosti koje traže u kandidatima i njeguju unutar kolektiva.

„Nedavno sam s Upravom provela radionicu o kreiranju vrijednosti i vidljivo je, kao i kod samih kandidata i zaposlenika, da je prva vrijednost izvrsnost.“ To je karakteristika IT sektora, jer se tiče isporučivanja tehnologije i teže tome da budu izvrsni i zaposlenicima omogućavaju da dosegnu seniorsku razinu.

Također, navodi pouzdanost kao vrijednost koju cijene. „Pokušavamo biti pouzdani što se tiče vremenskih rokova i kvalitete isporuke prema klijentima.“ Rast i razvoj omogućava svim zaposlenicima da znaju da imaju mogućnost napretka, dok se od zaposlenika očekuje proaktivnost, da sugestijama sudjeluju u razvoju.

Često provodi ankete i istraživanja među zaposlenicima, kako bi otkrivanjem problema poradila na njihovu otklanjaju. „Samoorganizacija je problem u IT-u, nedostaju vještine upravljanja vremenom.“ Vodeći se tim rezultatima, objašnjava, održala je radionicu o boljem upravljanju vremenom, jer „…sam primijetila da zaposlenicima to malo šteka.“ Zaposlenici su učili o zabludama o upravljanju vremenom, naučili o fazama upravljanja vremenom i “kradljivcima vremena” te SMART ciljevima i metodama upravljanja vremenom.

IT muški, a frizeri ženski

Iako je po broju zaposlenih, IT muško dominantna branša, Ljubica ne vjeruje kako bi tako trebalo biti. Smatra to stereotipom isto kao i da je frizer žensko zanimanje. Trenutno je u Ingemarku nekoliko žena zaposleno na poziciji developera. „Imamo kolegicu koja je super tehnički kompetentna i na istoj razini s kolegom koji od nje ima više iskustva.“

Sama čini HR tim

Rijetko dobiva povratne informacije od nadređenih, no HR su prepustili njoj. „Od Uprave čujem da su zadovoljni i da ne bismo bili tu gdje jesmo da nema mene, što mi jako puno znači kad mi to osobno kažu direktor ili direktorica“. Time shvaća kako njen rad ipak ima smisla, jer riječ je o firmi koja postoji 30-ak godina i do njenog su dolaska bili u otporu da oforme HR tim, koji trenutno čini samo ona.

Ljubica Brigitte Nikić Ingemark2

„Kad mi kažu a ti si tek počela raditi, tebi je ovo prvo radno iskustvo, bude mi jako neugodno, jer pomislim, možda mi to je prvo radno iskustvo u knjižici, ali prošla sam sve te uloge.“ Tijekom studija godinama je radila i stjecala iskustvo upravo u polju HR-a.

Poslodavci ju cijene i često dolaze s pitanjima što i kako poboljšati u procesu zapošljavanja, kao i mišljenje o određenom zaposleniku. „Kad me direktor nakon jednosatnog sastanka pita za osobno mišljenje, jako cijenim to i mislim da me ne podcjenjuju.“

Trenutno je u procesu potrage za kolegom. „Zanima me bi li netko drugi na mojoj poziciji radio jednaku količinu posla i zadataka koje ja radim. Pokušavam sve odraditi kvalitetno, no normalno da sve te aktivnosti, da ima još jedna osoba, ne bih odrađivala na brzinu i paralelno radila.“

Foto: Ljubica Ljubica Brigitte Nikić/Privatna arhiva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -