Dočekali smo i kraj 2021. godine. Ušli smo u treću godinu pandemije, krize koja je pogodila sva područja javnog, privatnog i poslovnog života sviju nas. Unatoč nadi da ćemo se već ove godine vratiti u ‘normalno’, kriza se oduljila, a sve je manje izgledno da ćemo se ikada vratiti na staro normalno. Uslijed silne brige i anksioznosti, kao da smo se zaboravili veseliti. Srećom, naše poduzetnice nisu. Dokazale su ne samo da nije sve tako crno, već da je ova godina bila izuzetno produktivna i za mnoge pobjedonosna. Prošli smo još jednom kroz ovogodišnje intervjue i izdvojili najinspirativnije priče i izjave ove, i-dalje-pandemijske 2021. godine. Saznali smo da ni tijekom pandemije nije sve stalo. Mnoge su naše članice prešle u survival-mode i spretnim akcijskim planovima doskočile krizi.
Najinspirativnije poduzetnice ove godine
Neke od ovih žena posvetile su svoj rad doprinosu zajednici, neke su se istaknule hrabrošću u borbi protiv bolesti, stresa ili drugih kriza, nekima je godina prošla u znaku poslovnog ili osobnog napretka, učenja ili zahvalnosti na svojim suradnicima, a neke su se tek sad odvažile s nama podijeliti svoju priču. Posebno su nas inspirirale poduzetnice kojima je pandemija znatno poljuljala tlo pod nogama, a nisu odustale – nego su stisnule zube i prebrodile krizu! Može li godina završiti u pozitivnijem tonu od ovog? Da žene podržavaju žene, ove i sljedeće i svake godine koja ima doći.
Pandemija napada, a one su obranile svoju utvrdu
Martina Dumančić, M&M slastičarnica
Martina Dumančić, vlasnica je zagrebačke M&M slastičarnice koja predstavlja obiteljsko blago i kvartovski biser. No nije samo Rudeš ponosan na to malo slatko čudo, već i ostatak Zagreba. Martinine se slastice i torte rado naručuju diljem grada. Pandemija ju je potaknula da dio prodaje prebaci na webshop, a posebno priznanje zaslužuje što nije odustala kad joj je bilo najteže. „Na kraju 2019. godine sam bila na rubu da prodam posao, ‘prošvikala sam’, samo sam razmišljala o poslu i jednostavno sam doživjela burnout. No, nakon jedne radionice sam shvatila da ga ne želim prodati, samo mi je bio potreban odmor.“
Hobby i Adore shop
Inspirativna priča dolazi i iz zadarskog Hobby i Adore shopa. Stručni tim iza kreativnog imena uspio se prilagoditi zahtjevnim potrebama pandemijskog tržišta. HIA je inače studio za grafički dizajn i tisak, kojemu je glavna djelatnost bio tisak za vjenčanja. Zbog lockdowna i ostalih pandemijskih mjera, koje su, među ostalim, zabranile ili ograničile event industriju, mnogim je tvrtkama prijetila propast. No ne i zadarskim poduzetnicama koje su osmislile sasvim novu ponudu – okušale su se u dizajniranju proizvoda za uređenje doma i poklona.
„Odmah smo u našem optimističnom stilu odlučile da ćemo pobijediti krizu – iako u tom trenutku nismo imale blagog pojma što nas čeka. Istog smo trena krenule punom parom – napravio se korona plan i podijelili zadatci. Ukratko, mi ni dana nismo stali raditi. Bilo je vrlo neizvjesno do kad će cijela ova situacija potrajati i jednostavno si nismo mogle priuštiti da čekamo dok se sve ne vrati u normalu.“
Vjekoslava Čalić, Airport Line
Vjekoslava Čalić vlasnica je agencije koja se bavi luksuznim prijevozom u Puli. S obzirom na to da ona i suprug posluju u industriji transporta, za kojim nije bilo potrebe u prvoj godini pandemije, bili su prisiljeni prodati čak polovicu imovine da bi opstali. Ipak, čak i imovinski oslabljeni, nisu odustali od posla. Prebacili su dio poslovanja na outsourcing, a spasila ih je iznimno dobra turistička sezona. Vjekoslava tvrdi da je važno biti otvoren za prilike koje se možda na prvu ne čine zanimljivima.
Dugogodišnjim radom u korporaciji vidjela je da čak i velikim poslovanjima, koja smatramo birokratskim i hladnim, upravljaju ljudi. Upravo oni bi mogli nagraditi korektan pristup lojalnošću i dobrom suradnjom. Istina je da nijedno poslovanje ne može opstati bez profita, no važno je povremeno gledati i izvan financijskog okvira je nekad malo brige i osjećaja dobrodošlice dovoljno da se otvore mnoga vrata. „Uvjerena sam da vrijedi ona formula ‘usuditi se = uspjeti’. I meni su govorili – radije nemoj, ali ja sam se usudila te kada se dogodila pandemija nisam počela plakati nego sam pokušala nešto napraviti. Treba biti odvažan i usuditi se. To je ključno. Ne kaže se bez razloga da ne uspijevaju najpametniji nego najuporniji.“
Lorena Boljunčić, Idea Istra
Lorena Boljunčić osim što nas je inspirirala junačkim preživljavanjem pandemijskog udarca, proglašena je i Mikro poduzetnicom godine. Njena kreativna tvrtka u Puli, Idea Istra, preživjela je velike turbulencije. Inače je to agencija za razvoj novih kulturno-turističkih proizvoda temeljenih na bogatoj povijesti istarskog poluotoka. Lorena 2017. pokreće uspješan projekt pod nazivom Kuća istarskog maslinovog ulja, koji je prepoznat diljem svijeta. Iznajmili su ruševnu staru tvornicu i u potpunosti renovirali, uredili i opremili prostor. Prostor je postao muzej maslinarstva, koji je osim eksponata i degustacije nudio putovanje poviješću istarskog maslinarstva.
Za vrijeme pandemije bilo je potrebno smanjiti troškove, a nakon što vlasnik nije pristao na odgodu ili zamrzavanje plaćanja, poduzetnica je bila primorana razmontirati cijeli prostor skloniti eksponate. Iako je cijela situacija rezultirala velikim troškovima, kakve si je rijetko tko u pandemiji mogao priuštiti, ona nije odustala od svojeg projekta. „Ta glava kroz zid mene je natjerala da naizgled bezizlaznu situaciju iskoristim i okrenem u svoju prednost. Sada se moj brend nalazi u najboljem mogućem prostoru, operativni troškovi su manji, a najveća pobjeda se odnosi na to da me emotivna povezanost sa starim prostorom nije zaustavila u promjeni koja je očito bila ključna i za mene i za brend. Prije sam na cijelu situaciju gledala kao na kraj, ali sam sada potpuno svjesna da je to samo bila naznaka novog i još boljeg početka!“
Iris Domazet, Adriatic Concierge
Iris Domazet ambiciozna je Splićanka koja je započela svoju karijernu avanturu u Dubrovniku. Godinu joj je obilježila emocionalna turbulencija i problemi uzrokovani pandemijom, ali ni ona ne odustaje tako lako. I ovu je godinu završila u plusu, a njen nepokolebljiv duh i optimizam dokazuju da ne postoji nemoguće. Ono što drugi nazivaju srećom, kod nje je znanje i trud.
„Prošle godine, kada je počela korona, grupa turista odlučila je umjesto tjedan dana ostati u jednoj vili devet tjedana. Vlasnik te vile tada mi je rekao kakva je velika sreća da su odlučili toliko ostati u doba kada su svi prazni. Ja sam mu tada odgovorila: ‘Znate što ću ja vama reći, to nije nikakva sreća. Ja sam vlasnika agencije koji ih je poslao upoznala u Cannesu, na putovanju u koje sam puno uložila, a ponovo ga sam ga srela u Moskvi i u taj sam poslovni put jednako puno uložila. On mi je poslao klijente jer puno putujem i ulažem, a vi sada mislite da je to sreća.“
Jedni zatvaraju, drugi otvaraju – ove su žene otvorile biznis usred koronakrize
Dijana Vojak Pokić, Studio Maliq
Dijana Vojak Pokić ime je iza tekstilnog studia koji se diči kreativnim rješenjima. Studio je otvorila u studenom 2019. godine, kad još nismo znali da će virus tako brzo stići do nas i pretvoriti se u globalnu pandemiju. Zbog toga ona ističe da ne zna kako izgleda poslovanje bez pandemije, ali da ju je pandemija naučila da se u biznisu uvijek mora prilagođavati. S obzirom na to da radi u industriji za koju mnogi misle da odumire kod nas, cilj joj je dokazati da postoji i tržište za personalizirane tekstilne proizvode, ali i stručnjaci koji ih mogu realizirati.
„Ja želim pokazati da hrvatska tekstilna industrija postoji, ljudi kvalitetno rade i možemo se svi umrežiti pa čak i kad je riječ o malom proizvodu kao što je torbica za knjigu.“
Anera Banovec, Svarun World
Velike pohvale stižu i Aneri Banovec koja je odlučila u petom desetljeću napraviti veliki karijerni zaokret i otvoriti vlastiti modni kutak. Njena tvrtka okuplja unikatne hrvatske proizvode, a ona kao vlasnica i CEO osobno savjetuje svoje klijente i stilizira ih. U poduzetništvu je od 1995. godine, ali je u svaki pothvat ulazila s nekom bliskom osobom. Tijekom lockdowna, početkom 2020. godine, Anera odlučuje krenuti vlastitim putem.
Osnovala je tvrtku koja nudi usluge konzaltinga i mentoringa s područja odijevanja, mode, stila i uređenja interijera, nadopunjenu web shopom u sklopu kojeg prodaje i promovira proizvode hrvatskih dizajnera, obrtnika i kreativaca. “Ok, imam 50 godina, ali mogu učiti. Zanimaju me nove stvari. Znam jako puno i zašto to ne bih primijenila u svom poslu? Ako za sebe budem toliko radila kao do sada, bila toliko inovativna i sposobna, nema šanse da ne uspijem!“
Kristina Horvat, Simles&More by Kristina Horvat
Kristina Horvat svoju je privatnu stomatološku ordinaciju otvorila usred pandemije. Završila je stomatologiju, odradila praksu i shvatila da je pravo vrijeme da otvori privatnu ordinaciju. Krenula je s brojnim edukacijama i usavršavanjem, a u srcu pandemije je otvorila vrata svojeg biznisa. U Hrvatsku je stomatologiju unijela dozu luksuza, a glavno obilježje njenog pristupa pacijentima i rada je ljudskost. Njena misija je vraćanje osmjeha, a svojom odlučnošću inspirira mnoge. Karizmatična doktorica ostavlja dobar utisak gdje god prođe: i među ljudima i u poslovnom svijetu.
„Za uspjeh u poslovanju ključno je nešto što se možda čini klišejasto, ali to je red, rad i disciplina. Trud i marljivost su ti koji postižu rezultate. Svatko mora znati u kojem smjeru želi ići, a trud i rad se uvijek isplate. Kad otvorite ordinaciju ili bilo koji biznis, morate dati svoj maksimum i rezultati ne mogu izostati.“
Sanela Škorput, Botun
Još jedna uspješna poduzetnica je i Sanela Škorput, vlasnica modnog ateljea Botun u zagrebačkom Rudešu. Tako je, atelje nije u centru ‘ruku pod ruku’ s ostalim buticima i trgovinama, već u udaljenom kvartu na zapadu grada. Vesela Sanela krenula je s radom usred pandemije, a cilj joj je bio stvoriti malu oazu za poslovne žene – mjesto gdje mogu jednostavno doći, parkirati se, popiti kavu i pogledati može li se u dizajnerskom ateljeu pronaći i neka krpica za njih.
Sva odjeća je ručno rađena i produkt hrvatskih dizajnera, a jedna od njih je i poduzetna Sanela. Nakon gotovo dva desetljeća u autoindustriji, ona ostvaruje svoj djetinji san, unatoč pandemiji. „Možda je to kratak period, ali u godinu dana napravila sam više nego neki moje kolege u cijelom svojem radnom vijeku. Ono što sam naučila u tom periodu je da nikad ne smiješ odustati. Većina ljudi misli da mogu uspjeti preko noći, ali uspjeh tako ne dolazi već samo upornim radom i trudom.“
Život nije uvijek lak, ali za uspjeh je dovoljno malo hrabrosti
Ružica Božić Cerovac, Muzej čokolade
Ružica Božić Cerovac, osnivačica je i vlasnica prvog hrvatskog muzeja čokolade. Ružici nije uvijek sve bilo bajno, ali ono do čega je došla je nevjerojatno slasno. Na odlazak iz korporacije ju je potaknula pobuna vlastitog tijela. Zbog burnouta se suočila s velikim stresom, privremenom gluhoćom na jedno uho i početkom raka grlića maternice. Nakon nekoliko godina izrade nakita, sasvim spontano, na obiteljskom izletu dolazi ideja o muzeju čokolade. Ružica, suprug i djeca družili su se i u zezanju počeli davati prijedloge o tome kako bi izgledao savršeni muzej čokolade. Prijedlozi su došli spontano, a u srcu se nastanila ideja koju je samo trebalo realizirati.
Majka troje djece i autorica ideje o najčokoladnijem hrvatskom muzeju uči nas kako uvijek može bolje – samo treba imati hrabrosti zakoračiti naprijed. „Muzej je bio rješenje, ali put do njega nimalo jednostavan. Tih dana pred otvaranje titrali su mi od umora svi živci na licu. Sjećam se kako mi je lockdown na početku pandemije došao kao naručen, napokon sam zastala i odmorila se. Ali kada razmislim jesam li dosanjala san o fleksibilnom, ali stabilnom životu – čini mi se da jesam.“
Martina Milin, Mashala.eu
Martina Milin osnivačica je web trgovine Mashala.eu koja se specijalizirala za proizvode i dodatke kosi na zdravoj bazi te modne dodatke od svile. Njena priča počinje velikim burnoutom na poslu zbog kojeg joj je počela opadati kosa. Kako bi tretirala svoje vlasište počinje detaljnije istraživati tržište, ponudu i sastojke te otkriva da u svojoj tragediji nije sama. Uskoro pokreće web-shop s proizvodima namijenjenim posebno problematičnoj kosi, kako bi pomogla i drugim ženama kojima je stres na taj način narušio miran san. S vremenom je proširila ponudu, a njeno vlasište ozdravilo.
„Od nezadovoljstva i stresa na bivšem poslu razvili su se problemi sa štitnjačom te sam počela gubiti kosu i imala akutne upalne akne. Prije tri godine otkrila sam posebnu rutinu njege kose te sam naručivala proizvode s velikih web shopova iz inozemstva – i tako se rodila ideja o Mashali.“
Martina Šimić, MarTina
Martina Šimić, vlasnica salona za uljepšavanje MarTina, u jeku pandemije usudila se na novi poslovni korak – otvorila je vlastiti kafić. Život ju nije mazio, bez oca i zbog teških životnih uvjeta navikla se na težak rad. Da bi skupila novac za vlastiti salon znala je raditi po 15-16 sati dnevno. U ovoj nas godini, kad su mnogi klonuli duhom, Martina uči da je sve moguće uz upornost i predanost. Važno je ne odustati.
„Uvijek moraš imati neki cilj, to me drži. Sad imam zamisao otvoriti puno veći salon od ovog gdje bih proširila i usluge na lice, to je sljedeći cilj. Možda otvorim i neku slastičarnicu u budućnosti, svakome je potrebno nešto što ga pokreće, a mene planovi pokreću.“
Nataša Martić, Food Harmony
Nataša Martić u Zagreb je donijela zanimljivu priču o hrani. Otvorila je Food Harmony, ‘All you can eat’ vegetarijanski restoran. U realizaciji svoje ideje naišla je na mnoge probleme. Nije mogla pronaći prostor, nakon toga se njen restoran pretvorio u dostavu ‘gableca’, a na kraju je morala uvesti i mesnu ponudu. Ali ni promjenjivost posla nije ju pokolebala – čvrsto je odlučila ostati u poslu.
„U prvim godinama imala sam i ja svoje posustajanje moralom, ali na svaku moju krizu uvijek bi se nešto novo otvorilo. U natječaju koji je održao tadašnji Vipnet izabrani smo kao jedini ugostitelj za „lokalnog heroja poduzetnika“. Taman kad sam bila u krizi broj jedan. Nagrada je bila izuzetna, neko vrijeme se vratila naša reklama na televiziji, bilo nas je po novinama. Naravno i promet se povećao i tržište nas je počelo prepoznavati.“
Vanja Keindl, Verba
Vanja Keindl vlasnica je i CEO agencije Verba. Davanje instrukcija je u njoj potaknulo želju za poduzetništvom, a danas je vlasnica internacionalne prevoditeljske agencije koja djeluje na globalnom tržištu. Počela je u vlastitoj kući, a sad ima dva ureda – u Zagrebu i u Danskoj. Priznaje da nije uvijek bilo lako, trebali su privući klijente i uvjeriti ih da su dobri za posao. Nekad nisu imali ni potrebnu opremu ili računalne programe, a nedostajalo je i samopouzdanja za jaki nastup pred konkurencijom. Ali nikad nisu odustali.
Vanju karakterizira ambicija i optimizam, a sigurna je da je za uspjeh potrebno samo dati sve od sebe i ne odustati. „To je i moj savjet ženama – da se ne moraju bojati poduzetništva, da budu hrabre i da ne odustaju od svojih ciljeva na preprekama. A što znači biti hrabrom? To znači vjerovati u sebe i ne odustajati!“
Nije svaki pothvat profitabilan, ali važno je brinuti i o zajednici
Silvija Vig, Codupo
Silvija Vig uspješna je poduzetnica koja nas inspirira zbog svoje predanosti etici. Njen je životni i poslovni cilj pomoći poslovanjima uspostaviti zdravo poslovno okruženje i upoznati vlasnike i voditelje s terminom poslovne etike. Svjesna je da je u svakom poslu profit važan, ali sigurna da on neće izostati ako se u poslovanju svi budu ponašali moralno i savjesno. Iako je s time počela i prije tragedije, nakon gubitka supruga preispituje se i u potpunosti se posvećuje implementiranju etičnosti i integriteta u poslovni svijet – jer ljudskost može samo pomoći.
„Ti se programi uvode kako bi se poboljšali uvjeti rada za zaposlenike. Ako vi imate zadovoljne zaposlenike onda će vam u konačnici kompanija biti produktivnija. Ljudi nerado spominju etiku, misle da toga nema kod nas, ali ima, sve malo bolje kompanije imaju zdravije organizacijske kulture, gdje su zaposlenici zadovoljniji, tamo je etičnija organizacijska kultura.“
Tiziana Paris, Odvjetnički ured Tiziana Paris
Tiziana Paris je odvjetnica, certificirani sudski tumač za talijanski jezik i licencirani medijator. Za sebe kaže da je nekonvencionalna odvjetnica jer za razliku od ostalih, preferira medijaciju, razgovor i dogovor. Od suda ne bježi, ali sigurna je da se sporovi mogu riješiti i bez dugotrajne procedure i velikih financijskih izdataka. Uvijek nastoji pomoći svojim klijentima da postupe ispravno, a najviše ju ispunjava vraćanje zajednici dio onoga što je dobila.
„Mislim da bi ovaj svijet bio puno bolji kad bi svatko od nas nešto napravio i za zajednicu. To su poslovi koji možda financijski ne doprinose, ali doprinose na osobnom i duhovnom nivou koji nas puni i koji nam omogućava da se razvijamo i budemo onakav kakvi jesmo – jaki, hrabar, bez strahova i dilema. Mislim da trebamo pustiti nešto idućoj generaciji i to osjećam na neki način kao moj doprinos zajednici.“
Davorka Tolić, Tremolo
Davorka Tolić vlasnica je tvrtke za poslovno savjetovanje, ali i pomaže uspješnim ljudima da nauče kako se riješiti stresa. Njena je specijalizacija upravo to: edukacija i savjetovanje odraslih. Počela je kao prodajna službenica u jedno.
„Kad sam registrirala svoj d.o.o., sjećam se da mi je službenica rekla ma vidimo se mi brzo, vi ćete sigurno to brzo i zatvoriti. Nije očekivala da ću uspjeti, međutim ja sam tu imala podršku kolega iz Gentisa s kojima sam ostala u partnerskom odnosu, a surađujemo i danas.“
Anita Galić, Health Hub
Još jedna inspirativna priča dolazi od svestrane Anite Galić, magistre farmacije, stručnjakinje u zdravstvenom menadžmentu, doktorandice biomedicine i zdravstva i kreativnog uma iza Health Huba. Ova godina ostat će u njenom (i našem) pamćenju kao značajna jer je upravo 2021. pokrenut ovaj zdravstveni časopis. Health Hub je inovativan i kreativan časopis koji spaja edukaciju na području suvremenog zdravstva i zdravstvene tehnologije s originalnim pričama koje dokazuju da je Hrvatska puno uspješnija no što mislimo. Hrvatski je potencijal neograničen, ali je i Anitin.
„Mala Hrvatska je napravila fantastična rješenja. Kao što se ponosimo Lukom Modrićem, zašto se ne bi ponosili akademikom Samaržijom koji je zajedno s Ministarstvom zdravstva prvi na svijetu pokrenuo Nacionalni screening program za rak pluća s umjetnom inteligencijom!“
Eva Brlek, kabinet Nueva
Eva Brlek je osmislila kabinet Nueva, jedini kabinet na području sjeverne Hrvatske koji nudi interdisciplinarni pristup svakoj osobi kroz integraciju znanja iz edukacijske rehabilitacije, psihologije i psihoterapije, a uspješno posluje već pet godina. Unatoč problemima oko otvaranja kabineta za koji ne postoji pravni okvir i teškoćama s kojima se žena susretne pri zasnivanju obitelji, Eva je ostvarila svoj san i predstavila Hrvatskoj prvi kabinet takvog tipa.
„Nakon rođenja sina, uspjela sam otvoriti kabinet, te nakon 6 mjeseci započeti i s radom. Paralelno s radom u Centru za odgoj i obrazovanje, malom bebom krenula je i Nueva priča.“
Mia Šoškić, Face fitness by Mia
Mia Šoškić inovativna je poduzetnica koja nas je upoznala s posebnom vrstom fitnessa – namijenjenu mišićima lica. Odlučila je reagirati na činjenicu da se mnoge žene bore s gubitkom samopouzdanja kad im s vremenom koža počne gubiti svoju elastičnost. Počinju se javljati prve bore, a koža više nije zategnuta i blistava. Mia je doskočila tom problemu otvaranjem tvrtke specijalizirane za face fitness.
„Jako sam se ugodno osjećala prenoseći ženama znanje jer vjerujem u face fitness vježbe. Odjednom sam osjetila tu strast i odlučila se posvetiti širenju znanja o face fitness vježbama i njihovim dobrobitima.“
Nikad nije kasno za obrazovanje, a učiti možemo i jedni od drugih
Blanka Tomašić, Mediahint agency
Blanka Tomašić, mlada poduzetnica i novopečena majka, otkrila nam je da konkurenciju ne moramo izbjegavati – od nje možemo učiti. Blanka je vlasnica i CEO agencije za odnose s javnošću, a u šali kaže da se rastom poslovanja njena uloga proširila i na ljudske resurse. Svakim danom raste kao osoba i poduzetnica, a važnu ulogu u tome igra i otvorenost novim znanjima. Sigurna je da u odnosima s javnošću ne može raditi osoba koju ne karakteriziraju znatiželja i želja za učenjem, a ovo potonje dijelom se krije i u uzorima koje prepoznaje u mnogima iz svojeg sektora.
„Persone s kojima sam radila uzori su mi, svi koji ostvaruju nagrade iz kreativnog rješenja, koji donose promjene, posebno kolege koji su mi konkurencija – svi možemo učiti jedni od drugih. Važno je da smo stručni, da smo željni učiti, da smo urbani, kolegijalni, da pratimo trendove i da smo proaktivni.“
Martina Ćustić, Zdrava navika
Martina Ćustić, vlasnica i CEO poznate zadarske trgovine Zdrava navika ove nas je godine posebno inspirirala. Njena priča počinje s djevojčicom koja muca i provodi velik dio života u borbi s vlastitim strahovima. Nakon udaje i rođenja djeteta, dijete obolijeva od dermatitisa i ona kreće u istraživanje zdravih načina liječenja te kožne bolesti. U kratko je vrijeme stekla zavidno znanje i uskoro uviđa da na tržištu postoji potreba za zdravim namirnicama i proizvodima. Osim trgovine Zdrava Navika, vlasnica je i OPG-a te obrta za konzalting Biorezonanca.
Posebno je ponosna na činjenicu da je s 35 upisala fakultet. Usprkos negodovanju okoline ona hrabro ide dalje sigurna da za obrazovanje i poduzetništvo nikad nije kasno! „Kako imam govornu manu, uvijek sam bila neka mala Martina koja stoji u kući i ne može ništa, a htjela bi sve. A na kraju sam uspjela sve – uspjela sam izići iz toga i ostvariti svoje snove. Zapravo je moj život sada nešto što sam oduvijek sanjala.“
Poslovanje uvijek može napredovati, ako su vlasnice proaktivne
Anita Lukenda Mlinac, istoimeni ured
Anita Lukenda Mlinac svestrana je ekonomistica čiju poduzetničku priču obilježava interdisciplinarni pristupu biznisu. Ona kombinira financije, biznis i psihologu kako bi svojim klijentima produžila sveukupnu uslugu. Jedna je do značajnijih predstavnica ideje ‘eksternog CFO-a’, a svaki njen poslovni korak inspirira.
„Osobno sam ponosna na sva svoja ostvarenja, mala ili velika, jer iza njih stoji velika želja, rad i trud. Kako na one trenutke kada uspješno završavam neki projekt ili započinjem novi posao, tako i na situacije kada su mi djeca bila mala, a ja sam u sebi pronalazila snagu da nakon cjelodnevnih poslovnih i obiteljskih obveza, izvučem zadnju snagu iz sebe i u ranim jutarnjim satima se pripremam za neki ispit, prezentaciju ili sastanak. Trebamo biti svjesni da se za svaki cilj trebamo potruditi, a taj trud prihvatiti kao učenje i rast a ne kao žrtvu.”
Maja Jagodić Štimac, Štimac centar dentalne medicine
Maja Jagodić Štimac u 35 godina je stvorila pravo malo carstvo dentalne medicine. Kad je počinjala sve je radila sama, a danas ima stručni tim stomatologa i liječnika koji obavljaju odličan posao. Stvorila je prepoznatljivo ime koje jamči kvalitetu. A tome svjedoče i brojke – hodnicima njenog stomatološkog kompleksa godišnje prođe oko 15.000 domaćih i 2.000 stranih pacijenata. Kad je kretala, bila je i jedna od pionirki marketinga u stomatologiji. Dok su drugi pronalazili klijente isključivo preporukom, Maja je izrađivala letke i sama ih ostavljala u kaslićima. Išla je od zgrade do zgrade. Veliki uspjeh u njenom poslovnom životu prepoznat je i 2018. godine kada je bila finalistica u projektu Poduzetnice godine.
Uvijek ponosno ističe jednu stvar koju je u svom radnom vijeku naučila – za uspjeh su ključni dobri suradnici i partneri. „Nema savjeta kako da ne budete 1000% posto u poslu jer kad niste, kad se krenete udaljavati počnete gubiti konce iz ruku. Ne morate nužno raditi, ali morate biti informirani, morate sve znati. A što se tiče formule za uspjeh – to je okupiti kvalitetne ljude oko sebe.
Danijela Hasanović, Chic butique i Diva Concept
Vesela, atraktivna i poduzetna – to je Danijela Hasanović, vlasnica dvaju modnih butika koji predstavljaju pravo osvježenje u moru kloniranih odjevnih komada i masovne proizvodnje. Dok druge žene jedva čekaju novu kolekciju poznatih trgovina, Danijela žuri u susjednu Italiju ‘uloviti’ najupečatljiviji novi dizajn. Njeni su butici suvremeni Trst, a ona poduzetnica koja unosi dašak talijanske mode na zagrebačke ulice.
„Što je potrebno imati ili učiniti da biste uspjeli? Upornost, rad i žrtva. Potrebno je, ipak, žrtvovati neki dio života u trenutku. Bilo to druženje s prijateljicama, a mora se po novu kolekciju ili trenuci s djetetom dok se mora raditi. Ponekad spajam ugodno s korisnim – evo nedavno sam povela prijateljice u Italiju. Bilo je nezaboravno!“
Dva posla – dvostruki uspjeh
Ana Pia Matijaš, APM Marketing
Ana Pia Matijaš poduzetnica je koja osim vođenja vlastitog biznisa, marketinške agencije, ima važnu ulogu u BIPI, zadužena je za vođenje digitalne i PR komunikacije. Iako se često čuje da je bolje odabrati samo jedno zanimanje, Ana Pia nam dokazuje suprotno: sve se može kad se hoće.
„U usklađivanju ključnu ulogu ima samodisciplina, tempiranje i samoinicijativa. Ako niste strastveni u tome što radite, jako je teško balansirati dvije karijere istovremeno. Isto tako, ako imate aspiraciju ući u poduzetništvo, to ne znači da morate nužno dati otkaz. Jer moguće je imati dvije karijere, ako to zaista želite.“
Jelena Dvorski Klasić, Neuro Ortho Phsysio
Jelena Dvorski Klasić inspirativna je poduzetnica koja svojim primjerom dokazuje da je moguće usporedno voditi i dva privatna biznisa. Kad je vremena malo, a obaveza mnogo, sve se svede na dobru organizaciju. Prvo je sa sestrom otvorila kozmetički salon, a onda se pridružila stručnom timu suprugovog novootvorenog centra za fizikalnu terapiju Neuro Ortho Phsysio.
„U današnje vrijeme, kad si ljudi sami postavljaju dijagnoze putem Interneta te su puni predrasuda i nezadovoljni dosadašnjim iskustvom u fizikalnim terapijama ili imaju nerealna očekivanja, dodatni je izazov privući pažnju klijenta, predstaviti sasvim drugačiji pristup kroz DAVID tehnologiju, educirati ih o važnosti prevencije i djelovanju na uzrok problema, a ne isključivo na bolne posljedice.“
Zaposlenici su važan resurs tvrtke, a ovim poduzetnicama i najvažniji
Helena Budiša, UHY HB EKONOM
Helena Budiša je započinjala prije 25 godina i nitko ju nije shvaćao ozbiljno, smatrali su da je premlada da bi uspjela i da bi se kao žena trebala posvetiti obitelji i manje ambicioznim pothvatima. Danas je vlasnica četiriju tvrtki u Splitu i najbolja inspirativna poduzetnica 2021. godine. Istaknula je kako ju je puno poznatih, ali još više nepoznatih ljudi podržalo, a na tome je iznimno zahvalna. Motivaciju za rad crpi iz svoje obitelji, ali i zaposlenika. Ona radi za njih koliko i oni za nju.
„Jedan od razloga kako sam došla do ovdje su zaposlenici. Posebnu pažnju pridajem zaposlenicima. Prati se razvoj svakog od njih. Dajemo sve od sebe da svi uspiju. Nema veze ako će se otisnuti kasnije i u svoje vode, ali dajemo sve od sebe kad su s nama. Vodimo se sa ‘tri P’ – poštovanje, povjerenje i pomaganje. To su nam niti vodilje.“
Marina Pedić, M.T.A. THOMAS
Marina Pedić zbog suprugove bolesti preuzima njegov posao u autoindustriji i u suradnji sa šogorom i ‘svojim dečkima’ transformira poslovanje. Marina je primjer snažnih žena koji nam je toliko potreban. Iz bankarskog sektora prelazi u automobilski, a uz vlastiti biznis i troje djece uvijek pronađe vremena dati do znanja svojem timu, svojim dečkima, da su važan dio poslovanja i ove zadarske automobilske obitelji.
„Nikad nisam razmišljala o tome da napustim firmu. Svi ti dragi ljudi i dragi dečki koji su sa mnom radili, davali su mi podršku i pomagali mi. Zaista, niti u jednom trenu nisam pomišljala da se maknem od toga. Dapače, bio je izazov održati jedno takvo poslovanje.“
Žene koje su postigle puno i rade u sektorima koji pomažu svima
Mateja Bogdanić, Euro Immobilien
Mateja Bogdanić specifična je zbog toga što je postala vlasnicom agencije za nekretnine u kojoj je radila. Taj veliki preokret zapravo joj je došao sasvim prirodno jer se istaknula svojom stručnošću,motivacijom i liderskim vještinama, a u s obzirom na to da je provela određeno vrijeme radeći za agenciju, imala je prilike upoznati rad agencije ‘uzduž i poprijeko’ – vidjeti kako diše.
„Za takvu je uslugu potrebno jako puno znanja i rada na sebi jer mi volimo reći da smo u poslu s ljudima, a ne s nekretninama. Nekretnine se prodaju tek nakon što dobro upoznate ljude i njihove potrebe. Na stvaranju tima koji razmišlja na isti način dugo sam radila i mogu reći da je to bio možda i najveći izazov.“
Ana Jurić, Pun Kufer
Ana Jurić grafička je dizajnerica s jedanaestogodišnjim iskustvom koja se specijalizirala za dizajn ambalaže i pakiranja. Svojom tvrtkom Pun kufer ideja nudi kreativna i inovativna rješenja svakom poslovanju u potrebi za dobrim dizajnom. Ona pomaže poduzetnicima i tvrtkama upoznati što je kupcima važno pri kupovini i istaknuti se u moru proizvoda.
„Ambalaža je bitna i utječe na prodaju proizvoda. Ona je zapravo lice proizvoda i direktno uvjetuje samu prodaju. Koliko god kvalitetan proizvod imali uvijek trebate ulagati u ambalažu, pratiti trendove i razmišljati što se na njoj može poboljšati.“
Biljana Mančić, Poliklinika MakeOver
Biljana Mančić vlasnica je Poliklinike MakeOver u Splitu koja glasi kao mjesto na kojem se nalazi sve što jednoj ženi može zatrebati. No osim za žene, Biljana ima ponudu i za muškarce. Inače je poznata kao bivša Miss Universe Hrvatske, a u poduzetništvu se nalazi cijeli život. Dolazi iz obitelji koja je njegovala poduzetnički duh, ambicioznost i proaktivnost. Cilj joj je pomoći drugima da steknu balans između unutarnje i vanjske ljepote. „Ja sam osobno oduvijek imala tu konstantnu potrebu za stvaranjem novoga, inovativnoga. Ta potreba me motivira i vodi u mojoj karijeri, a stvaralaštvo, u svakom smislu te riječi, drži živom. Konstantno usavršavanje i napredak su mi jako bitni, i to je zapravo moj glavni razlog zbog kojeg sam se i sama odlučila za poduzetništvo.“
Foto: Women in Adria, privatna arhiva