Posljednjih godina meso je postalo namirnica broj jedan kad je u pitanju mršavljenje. Mesna dijeta je još jedna u nizu dijeta koje će vam uz meso kao glavnu namirnicu pomoći smršavjeti. Njome možete izgubiti i 10-ak kilograma u samo mjesec dana, piše portal Dijeta.
Pročitajte više: LCHF prehrana: Je li zaista sveti gral mršavljenja i kako joj pristupiti?
Mesna dijeta – koje namirnice smijete konzumirati?
Mesna dijeta temelji se na visokom unosu proteina i na minimalnom unosu ugljikohidrata. Kao što i sam naziv dijete ističe temelji se na proizvodima životinjskog porijekla, kao što su sve vrste mesa, sve vrste ribe, jaja, životinjske masti. Meso i riba se mogu konzumirati na sve načine osim pohanog.
Od povrća smijete konzumirati gljive, špinat, blitvu, cvjetaču, kelj, korabicu, prokulice, mrkvu, poriluk, artičoku, rotkvice i patlidžan.
Dijeta sadrži puno masnoća i bjelančevina, a siromašna je ugljikohidratima. Zabranjen je unos voća i voćnih sokova, namirnica koje sadrže ugljikohidrate (kruh, riža, tjestenina), škroba, slatkog, grickalica, većine povrća, mladog luka, mahunarki (graha, graška, leće), lješnjaka, badema, kikirikija, mliječnih proizvoda i mlijeka.
Od začina smijete koristiti sve začine osim ketchupa i senfa te onih koji sadrže ugljikohidrate (pripazite pritom na unos soli).
U ovoj dijeti napitci su također svedeni na minimum. Dopušteno je piti običnu i mineralnu vodu, čaj i kavu bez šećera ili dodati umjetno sladilo popust stevije. S obzirom na to da se tijekom dijete ne unosi dovoljno vitamina i minerala, potrebno je konzumirati suplemente.
Pročitajte više: „Keto prehrana mi je pomogla da izgubim 13 kilograma u mjesec i pol dana!”
Mesna dijeta je usredotočena na promjenu tjelesnog tkiva te gubitak masti i povećanje mišićne mase. Mišić je u svom sastavu gušći od masnog tkiva pa bi se mršavljenje trebalo mjeriti po gubitku centimetara, a ne gubitku na vagi.
Ekstremnija verzija mesne dijete
Ako želite brže mršavjeti možete odabrati i mesnu dijetu koja ograničava prehranu samo na meso, ribu i druge životinjske namirnice poput jaja i određenih mliječnih proizvod, navodi Healthline. Ovo je ekstremnija mesna dijeta.
Prehrana isključuje sve ostale skupine hrane, što znači da je zabranjeno konzumirati voće, povrće, mahunarke, žitarice, orašaste plodove i sjemenke. Njezini zagovornici također preporučuju uklanjanje ili ograničavanje unosa mliječnih proizvoda na hranu s malim udjelom laktoze – šećera koji se nalazi u mlijeku i mliječnim proizvodima – poput maslaca i tvrdih sireva.
Mesna dijeta proizlazi iz kontroverznog vjerovanja da su naši preci jeli uglavnom meso i ribu te da je dijeta s visokim udjelom ugljikohidrata kriva za današnju visoku stopu kroničnih bolesti.
Pročitajte više: Moje iskustvo Dukan dijete – uz 15-satno radno vrijeme
Prednosti i nedostaci mesne dijete
Koliko god bila privlačna mesna dijeta zapravo je nezdrava jer povećava razinu masnoća i lošeg LDL kolesterola. Također može negativno utjecati na funkcije jetre i bubrega, a čak ih i trajno oštetiti ako se drži dulje vrijeme.
Preagresivna je i restriktivna, a može izazvati i poremećaje menstrualnog ciklusa kod žena. Izvlači kalcij iz kostiju i zubi, žene koje imaju problem s osteoporozom trebale bi se suzdržavati od ove dijete.
Uz to, nerijetko se javlja zatvor, proljev, loš zadah, bolovi i grčevi u mišićima te glavobolje.
Benefiti ove dijete su brzi i odlični rezultati u samo mjesec dana, nema gladovanja jer možete jesti koliko god želite samo da je iz prihvatljive skupine namirnica.
Kao i kod svake dijete, stručnjaci se slažu da nije dugoročno rješenje te da ju ne treba dugo provoditi.