Na nedavno održanoj Women in Finance konferenciji voditeljica financija globalnog odjela medicinskog poslovanja u vodećoj farmacetuskoj tvrtci Roche, Ana Hajnal, otkrila je koje je lekcije naučila kroz svoje greške na poslovnom putu. Čitajte i učite!
Karijerne greške koje morate izbjeći
Dobili ste novu poziciju i vrijedno zasukali rukave. Mislite da će rezultati pokazati vašu vrijednost?
„Dok sam ja marljivo radila i gradila svoju stručnost, muškarci su za to vrijeme napredovali. Šefovi su me jako voljeli i cijenili, ali nisu isticali moja postignuća. Nije cilj biti najbolji radnik u timu nego znati prepoznati i cijeniti vlastitu vrijednost.“
Tu dolazimo do sljedeće točke, a to je umanjivanje vlastitih postignuća, čemu su žene sklone.
„Žena često odradi velik zadatak, ali šuti ili slegne ramenima i kaže „ma, sitnica“ ili „to je zasluga cijelog tima“. Isticanje vlastitih postignuća važan je dio poslovanja. Slobodno neka misle da ste „pushy“ jer ako same ne pokażemo što smo postigle, tko će?“
Idemo dalje. Pojmovi poput perfekcionizma i samokritičnosti nisu vam strani? Vjerujemo.
„Muškarci često obavljaju zadatak s ciljem da ga što prije skinu sa liste zaduženja, a žene kontempliraju nad zadatkom i popravljaju ga dok nije bez pogreške. Za to vrijeme muškarci prelaze na sljedeći zadatak, što, u konačnici, rezultira bržim napretkom u karijeri “, zaključuje Ana.
Snaga međuljudskih odnosa
Ono što je važno na vrijeme naučiti jest da stručnost u poslu nije uvijek presudna. Napredak donose network i visibility.
„Važno je znati tko je tko u tvrtki te razumjeti snagu saveznika. Saveznici će nam pomoći na putu do uspjeha. To se ne odnosi samo na ljude iznad nas, nego na sve koji su spremni raditi u našu korist – radi se o cijeloj zajednici.“
Ipak, angažirano ulaganje u odnose značajka je ženskog spola koja nam ne ide uvijek u prilog. Iako brzo i uspješno ostvarujemo poznanstva, rijetko ih koristimo.
„Mi gradimo odnose i puno pažnje im posvećujemo, ali muškarci češće od njih profitiraju jer ne prezaju od traženja protuusluge. Ljudi koji su izgradili velike karijere nisu postali uspješni samo zbog svog znanja i sposobnosti nego i zbog vještine razmjene usluga. Prihvatimo da je quid pro quo uobičajeni način poslovanja te prestanimo birati teži put.“
A u tim istim odnosima pokušavamo uvijek udovoljiti drugoj strani.
„Žene se ne potiče da traže svoja prava, već da budu poslušne i izbjegavaju konflikte. One se češće ustručavaju prijaviti na drugi posao ili obznaniti planiranje trudnoće jer se brinu kako će to utjecati na posao te što će o tome misliti njihov nadređeni.“
Ne možete kontrolirati baš sve
Raspršena pažnja još je jedna ženska karakteristika koja usporava poslovni napredak.
„Muškarci imaju fokusirani, odnosno laserski vid, dok žene imaju radarski, što znači da primijete i odrade nekoliko stvari simultano. Žene bi trebale osvijestiti da multitasking nije dobar te da je to najbrži put do potpunog iscrpljenja. Važno je, stoga, ne preuzeti baš svaki zadatak, a pogotovo ne rutinske, monotone zadatke koji ne donose priznanje i napredak.“
Zaključno, najvažnija lekcija glasi – radite ZA sebe, a ne protiv sebe.
„Moramo učiti od muških kolega. Oni su duže prisutni u poslovnom okruženju i odavno su naučili pravila ponašanja. To ne znači da trebamo potisnuti svoj “ženstveni” pristup poslu, nego da si trebamo olakšati put ka uspjehu“, poručila je Ana.
Foto: Martina Cvek
Ili kako biti nabrijana karijeristica koja gazi druge, sebicna i gledati samo svoj interes, misleci da ima neka prava jer je zena. Ovakve su toksicne i treba ih odstraniti iz organizacija.