3D više nije pojam vezan samo uz filmove i grafički dizajn. U posljednjih nekoliko godina, 3D se proširio iz svijeta grafike u svijet računala, a odnedavno i u naše domove. Hoće li im sljedeći korak biti i ulazak u naše kupaonice i toaletne torbice?
Ako je za vjerovati jednoj Grace Choi, diplomantici harvardske poslovne škole, žene diljem svijeta već sljedeće bi godine u svojim kupaonicama mogle imati 3D printere makeupa.
3D printerom do personaliziranog makeupa
O čemu se zapravo radi? Choi je u New Yorku predstavila prototip Minka, 3D printera koji u nekoliko trenutaka može isprintati bilo koju nijansu sjenila za oči, ruža za usne, rumenila ili bilo koji drugi makeup proizvod koji poželite.
Kako je istaknula na samom predstavljanju, većina dekorativne kozmetike koristi jednake temeljne sastojke, bez obzira radi li se o skupoj dizajnerskoj ili jeftinoj šminki iz obližnje trgovine. Upravo te sastojke koristit će i Mink za stvaranje personaliziranih nijansi.
Princip je zapravo veoma jednostavan. Dovoljno je pomoću programa za identifikaciju boje odabrati boju koju želite. Ona može biti s neke fotografije, web stranice ili ju jednostavno možete uslikati mobilnim teleofnom. Kad program identificira kod boje (koji se ispisuje kao kombinacija slova i brojki), on se ubacuje u neki od programa za uređivanje poput Photoshopa ili Painta. Nakon toga je dovoljno pritisnuti ‘print’. Mink prepoznaje boju i pomoću uobičajenih sastojaka koji se koriste za stvaranje šminke, stvara jedinstvenu nijansu u nekoliko trenutaka.
Mink je sa svojim inovativnim pristupom izazvao mnogo pozornosti u svijetu startupa, ali i kod prosječnih korisnica. U prilog mu ide i planirana cijena od oko 300 dolara, ali i činjenica da žene u budućnosti možda više neće morati kupovati cijele palete od kojih će koristiti samo jednu ili dvije nijanse. Hoće li Mink zaista osvojiti naše toaletne stoliće i kupaonice trebali bismo znati sljedeće godine kada bi se trebao pojaviti na tržištu.
Žene oduševljene idejom personaliziranog makeupa
Što o Minku i ideji printera makeupa misle oni koji kozmetiku proizvode na klasičan način i s prirodnim sastojcima, pitali smo u Hrvatskoj podružnici Lusha, tvrtke koja je prije nekoliko godina predstavila inovativnu liniju makeupa nazvanu ‘Emocionalna briljantnost’.
‘U Lushu se inovativnost najčešće manifestira kroz nove formulacije koje omogućuju, od toga da je proizvod koji kupac koristi napravljen svjež, preko toga da je ekološki tj. u velikoj mjeri bez otpadne ambalaže ili konzervansa do uvođenja sasvim novog koncepta u korištenju šminke kao što je Emocionalna briljantnost, koncept koji spaja psihološke potrebe i boje’, istaknuo je Toni Ćaleta iz Lusha.
‘U mogućnosti smo bili ponuditi koncept dekorativne kozmetike koji je u svojoj zamisli veoma inovativan. Boje se nužno ne biraju prema nijansama odjeće ili kombiniraju s ostalim bojama na licu ili odjeći, već se nasumičnim odabirom spajaju boje i psihološke potrebe. Izabrane boje rezultat su trenutnog raspoloženja. Dakle, izabrane boje možete nositi pojedinačno ili zajedno. Važno je da vam odabrane boje i riječi koje se uz njih vežu imaju smisla, da ih nosite i da na njih mislite’, dodaje Ćaleta te ističe kako ih upotreba 3D printera za šminku za sad ne impresionira, ‘međutim pozdravljamo svaku inovaciju koja će doprinjeti kvaliteti proizvoda, zaštiti dobrobiti životinja i okoliša.’
Nekoliko žena s kojima smo razgovarali o Minku oduševljene su idejom da u svakom trenutku imaju savršenu nijansu ruža uz njihovu odjeću ili savršenu nijansu sjenila uz njihovu boju očiju.
Mink bi mogao olakšati posao i profesionalnim visažistima koji svakodnevno barataju s desecima različitih boja i nijansi koje moraju prilagoditi svakoj ženi koju šminkaju.
Uostalom, koja žena ne bi željela imati jedinstven ruž za usne, u potpunosti prilagođen njenoj puti, raspoloženju i garderobi?
Foto: screenshot Mink