Sadržaj životopisa mora proći test od 6 sekundi koliko se potroši na odluku da li zadovoljavate tražene kriterije ili ne.
Oni koji se bave selekcijom kandidata za radna mjesta dobivaju stotine životopisa i nemaju vremena za detaljno proučavanje kad rade prvi krug selekcije kandidata.
Pomoću posebne opreme, Ladders je napravio istraživanje prateći oči 30 head-huntera i ostalih koje se bave selekcijom, 10 tjedana, da bi došli do zaključka što oni zapravo gledaju kad gledaju životopise.
Sadržaj životopisa mora biti vizualno pregledan
Najvažnija stvar je da tih 6 sekundi ne smanjite na 2 sekunde ogromnom količinom teksta koju sadrži vaš životopis. U životopisu ne morate navoditi sve slobodne aktivnosti kojima se bavite, ne morate detaljno opisati vaš prvi posao na kojem ste radili prije 10 godina. Koncentrirajte se na najvažnije podatke i informacije koje se traže u opisu posla, to je ono što će se tražiti u životopisu.
Sadržaj životopisa organizirajte na način da se sastoji od podnaslova koji logičnim slijedom prezentiraju zašto ste vi najbolji kandidat. Podnaslovi trebaju biti kratki i jasni, dugi podnaslovi dodatno kompliciraju životopis i čine ga nepreglednim. Svaki podnaslov treba biti čitljiv u maksimalno 1 sekundu tako da u 6 sekundi koliko imate na raspolaganju možete iskomunicirati zašto vaš životopis zaslužuje ići dalje. Podnaslove izdvojite razmacima tako da vaša poruka bude jasna i pregledna.
Istraživanje je pokazalo da tijekom tih 6 sekundi, head-hunter 80% vremena provede čitajući sljedeće:
- ime,
- trenutnu poziciju/kompaniju,
- prethodnu poziciju/kompaniju,
- početak i kraj rada na prethodnoj poziciji,
- početak i kraj rada na trenutnoj poziciji (čudno, da, ali očito gledaju da li ste nezaposleni ili još radite na zadnjoj poziciji),
- obrazovanje.
Izvan toga, dodatno se traže ključne riječi koje zadovoljavaju tražene kvalifikacije.
Prema tome, nastojte sadržaj svog životopisa organizirati na način da pregledno i jednostavno prezentirate ovih 6 stvari u skladu sa traženim opisom posla. U tih 6 stavki moraju se naći razlozi koji će podržati odluku “Da, ovaj životopis ide dalje”.
Životopis je životopis, sastoji se od nabrajanja činjenica i ima neku svoju logičnu strukturu. Nije mi poznato da u USA postoji neki prevladavajući format, svatko piše što želi i kako želi. No u EU postoji EuroPass format koji je definirao neki dio europske administracije. Ovo što ste prenijeli je istraživanje iz USA. Sjajno je kad naiđemo na članak u kojem se bez puno (možda čak: bez imalo) razmišljanja prenosi ono što u ovim krajevima nije primjenjivo. Želite li biti u skladu s Europom, traži se Euro Pass. Mislite li da ovo što ste preveli s engleskog ima smisla, puno bi nam vrjedniji bio prikaz kako Euro Pass format prilagoditi tim spoznajama.
Draga Gordana, da, istraživanje je iz SAD, ali ja sam također bila bez posla u Hrvatskoj i iz iskustva mislim da tako stvari funkcioniraju i kod nas. Imala sam prilike popunjavati životopis i u Euro Pass formatu i zaista ne vidim zašto ovo istraživanje ne bi vrijedilo i na taj format životopisa. Ako su svi životopisi koje neki poslodavac primi u istom formatu, možda će mu trebati i manje od 6 sekundi da vidi da li kandidat zadovoljava ili ne. Lijepi pozdrav, Ivana
[…] nsvakodnevno. Stoga su svoje vještine usavršili toliko da vaš životopis dobiva svega 6 sekundi za odluku idete li dalje ili […]